כמה עולה לפתח ולעצב אפליקציה?

אם הגעתם לכאן, סימן שיש לכם חזון, רעיון או אפילו חלום קטן להקים אפליקציה. אתם כבר יודעים מה יהיה בה, איך היא תיראה ואולי אפילו מי יהיה תאגיד הענק שיציע לרכוש אותה. אבל מה שאתם עוד לא באמת יודעים, הוא איך לגלם את כל זה לכדי מחיר שתצטרכו להשקיע.

אל תדאגו, חוסר ההבנה בעלויות שכרוכות בפיתוח אפליקציות ובעיצוב שלהן (עיצוב גרפי, עיצוב חוויית משתמש וכיוצ"ב) מאפיין כל אחד שמבקש לבדוק עלויות, בעיקר אם זו האפליקציה הראשונה בחייו ללא קשר אם מדובר ביזם, בעל עסק או בעלים של פטנט חדש. החדשות הטובות הן שככל שהתגבשה מומחיות טובה, חל שיפור משמעותי באוטומציות השונות וגם התחרותיות בשוק התגברה – כך הפך תהליך פיתוח האפליקציות לזול יותר, כך שגובה העלויות לא מתאים רק לחברות וליזמים מבוססים מאוד.

אז כמה זה עולה וממה מורכב המחיר? הכנסתי לכאן את כל טווחי המחירים ואת כל הדרכים לקבוע את התקציב הנדרש לבניית האפליקציה שלכם. בקריאה תגלו גם ממה המחיר מורכב וממי כדאי להזמין את השירות, אבל למי שמעוניין רק בשורה התחתונה מחכה תקציר לממהרים בסוף המאמר.

חלוקת תקציב האפליקציה

עוגת התקציב לאפליקציה שלכם אמורה להתחלק ל-3 חלקים: פיתוח, עיצוב וחוויית משתמש. השניים האחרונים משמשים לפרודוקציה מלאה והעלאה לחנות האפליקציות (Google Play או APPstore) והכנת דמו למשקיעים, מה שהופך את החלקים הללו לחלקי חובה, גם אם חשבתם שתוכלו להימנע מהם. חלקים אלו נוגסים מהעוגה נתח שעלותו נעה בין 15-30 אלף שקלים בארץ. אם מדובר באפליקציה מורכבת מאוד, העלות שלה עשויה גם להגיע למאות אלפי שקלים.

החלק המרכזי ביותר בעוגה הוא כמובן הפיתוח, שככל שהוא מורכב וארוך יעלה יותר ושיעורו נע בין 55-130 אלף שקלים. הכל תלוי כמובן בהתאם למשך הפיתוח, כמות אנשי הצוות, סוג המפתחים ועוד. אם אלו אפליקציות AI (בינה מלאכותית), הן יעלו באופן טבעי יותר מאשר אפליקציות רגילות שמתבססות על מצלמה, צ'אט, העלאת תכנים, מיקומים וכדומה. כמובן שאם מדובר במיזם טכנולוגי משמעותי ומקיף הוא יזדקק לצוות פיתוח ייעודי ובעל מיומנויות טכנולוגיות מצוינות. אם המוצר נשאר ברמה הפשוטה שלו, אפשר גם לנהל מו"מ לגבי המחיר ולקבל הערכות שונות, כך שתוכלו לקבוע מראש מהו התקציב שלכם ולבצע השוואת מחירים בהתאם לחברה שתקלע אליו.

בואו נדבר במספרים:

עלות לאפליקציה תדמיתית – עד 10,000 ₪

טווח עלויות לאפליקציה מבוססת מיקום – 10,000-30,000 ₪

הקמת אפליקציה בתחום עניין ייחודי – 30,000-100,000 ₪

מחיר לאפליקציה חדשותית/ אקטואליה – 20,000-50,000 ₪

פיתוח אפליקציית משחק – 20,000-100,000 ₪

בניית אפליקציית חנות או השוואת מחירים – 75,000-200,000 ₪

ויש עוד דרכים לקבוע את המחיר (או לקבל אומדן יותר מדויק):

קיימות הערכות נוספות לעלויות פיתוח ועיצוב אפליקציות למיניהן, כפי שמתפרסמות על ידי בתי תוכנה בעולם. התמחורים באומדנים הללו בעיקר משקפים אינפורמציית הון-סיכון, כלומר, איזה חלק מכל סכום ההשקעה מהווה את מה שנלווה לתהליך הפיתוח (מיד נרחיב לגבי גובה הסיכון). על פי ההערכות, מדובר בסכום של 100-200 אלף דולר. בתעשיית הסטארט אפ האמריקאית, ההערכות מדברות על 50-100 אלף דולר לאפליקציה פשוטה שדורשת צוות פיתוח קטן, או כמה מאות אלפים ועד חצי מיליון דולר לאפליקציה שפותחה בבית תוכנה יוקרתי מעמק הסיליקון.

אפשר גם לטייל באתרים שונים ולנסות להבין מה תהיה עלות האפליקציה הרצויה לכם. קיימים מחשבונים מקוונים שאפשר להכניס אליהם נתונים שונים כמו: הקמת יוזר, חנות לרכישה אונליין, עיצוב מסוים, הודעות PUSH, שימושים במיקום ומצלמה וכו' ולקבל בסוף הערכת מחיר מסוימת. ויחד עם זאת, זה די בעייתי לסמוך על הערכה אוטומטית שלא יודעת לכמת נתונים על בסיס אפיון מדויק המתבצע אחד על אחד בין מפתח והלקוח שלו.

משך בניית האפליקציה וההשפעה הישירה על המחיר

בתמחור האפליקציה נכנס גם משך הפיתוח וחשוב מאוד לקחת אותו בחשבון. שעות העבודה השבועיות מתבססות על כ-120 כאשר זמן הפיתוח הבסיסי עומד על 8-10 שבועות. במילים אחרות, אלו שני מתכנתים שעובדים 80 שעות וזקוקים ל-40 שעות נוספות כדי לבצע את כל ההתאמות הנדרשות מול הלקוח, או מול המנהל של הלקוח. אפשר כמובן לקחת מתכנת פרטי אחד בלבד, אבל כאן צריך לבדוק מהן המיומנויות המדויקות של אותו מתכנת ומהו היקף הזמנים שיוכל לעמוד בו. אם אותו מתכנת מבטיח לכם השלמה של פיתוח האפליקציה תוך פחות מ-8-10 שבועות, דעו שהוא איכשהו ואיפשהו מעגל פינות. כמובן שזה מפתה לקבל תוצר מושלם בכמה שפחות זמן, אבל אם זה מה שלוקח לתרגם את החזון שעליו חשבתם, אותו דמיינתם והתאמצתם להשיג במשך כל כך הרבה זמן של עשייה, מחשבה, לימודים, מחקרים, בדיקות, ניסיון אישי ועוד – כמעט בטוח שקיימת כאן בעיה.

ומה לגבי העיצוב?

עד עכשיו דיברנו בעיקר על שלבי הפיתוח והתהליכים שאמורים להגשים אותו וכעת זה הזמן לדבר גם על העיצוב. כאן כפי שכבר כתבתי, צריך להתייחס לניהול הסיכונים בצורה מבוקרת: יכול להיות שהפרויקט יסתיים בהפסד משום שדברים בשטח יסתבכו, הלקוחות עשויים שלא לאהוב את העבודה, הם ידרשו עיצוב שונה או אפיון חדש, אולי ירצו להפסיק את התהליך מול המעצב ולפנות לגורם אחר ועוד. וכאן כמו בכל ניהול סיכונים אפשרי, קיימות אפשרויות לחובבי סיכון גבוה ואפשרויות למי שרוצה להישאר סולידי. אתם יכולים להגדיל את התקציב מה שיאפשר לכם להגדיל את הסיכויים שהאפליקציה כן תתקבל על פי כל החזון השלם שלכם ולשביעות רצונכם, אבל תוכלו גם לצמצמם סיכונים על ידי תקציב קטן ומוגבל שימלא רק את הדרישות המדויקות שלכם.

באופן כללי קיימות שתי שיטות לתמחר עיצוב: הראשונה – תמחור פר פרויקט, מה שמוכר גם בשם העממי שלו "מחיר פיקס" (Fixed Price). השנייה – תמחור על בסיס שעתי. עקרונית האפשרות השנייה אידיאלית יותר למפתחי האפליקציה משום שהם יכולים לגלם בתוכה גם שינויים אפשריים, זמן מענה ללקוח וכדומה. מצד שני, האפשרות הראשונה תחייב אתכם כלקוחות לשלם את מלוא המחיר (או בהתאם למה שמופיע בחוזה), גם אם הפרויקט עצר באמצע או אם לא הייתה שביעות רצון מלאה.

מה שטוב כאן, הוא שכל לקוח יכול לבחור לעצמו את הדרך שבה הוא מעדיף לעבוד ולמצוא לא מעט מתכנתים ומפתחים טובים (פרילנסרים ובתי תוכנה כאחד) שעובדים בכל אחת מהדרכים הללו. הדבר החשוב שצריך לעשות הוא לדרוש את הצעת המחיר המסודרת לפני תחילת העבודה, גם אם היא שעתית. במקרה הזה, דרשו להבין גם מה כוללת שעת העבודה וממה היא מורכבת, מאחר ובמצב הזה אתם אמורים להעביר מבחינה טכנית את כל הסיכון למי שמפתח את האפליקציה.

אם החלטתם לבחור במעצב אפליקציות (או בית תוכנה המבצע גם וגם) על בסיס שעתי, עליכם לבדוק מהו המחיר המקובל לפיתוח אפליקציה מבוססת טכנולוגיה דומה לזו שאתם דורשים, מהו הניסיון של נותן השירות, עד כמה יש לו המלצות טובות ועוד.

עלות פיתוח ועיצוב אפליקציות – גרסה לממהרים:

חנויות האפליקציות של אפל ואנדרואיד מלאות באפליקציות שממתינות למורידים, כולן עלו בין אלפי שקלים (5,000 לאפליקציה הפשטנית והבסיסית ביותר שניתן לבנות) ועד מאות אלפי דולרים (חצי מיליון דולר לאפליקציה המורכבת ביותר אצל המתכנתים הטובים ביותר בחו"ל). את האפליקציות השונות נהוג לחלק לשלוש קבוצות מרכזיות: אפליקציות בידור ומשחקים, אפליקציות מסחר ואפליקציות לשימוש פנימי (של עובדי ארגון מסוים או מנויים לשירות כלשהו).

הפרמטרים שמשפיעים על עלות פיתוח האפליקציה הם: מורכבות הפיתוח, מיומנות הצוות והעיצוב.

לפני שיוצאים לדרך, עליכם להגדיר את התקציב ולחלק אותו לשלבים לטובת תהליך הפיתוח, להתאים אותו להצעות המחיר שתקבלו ולהבין האם התקציב שלכם ריאלי ביחס לציפייה שלכם מהאפליקציה, או שמדובר בסכום מצומצם שיגשים את הדרישות שלכם, אבל לא יעשה מעבר ברמה היצירתית והטכנולוגית.

החלק המרכזי ביותר בתקציב הוא שלב הפיתוח, שנוגס במחצית הסכום לפחות ובכל גובה קיים. יתר התקציב מחולק לעיצוב הכולל בתוכו גרפיקה וחוויית משתמש ולכן באפשרותכם לגייס מספר מומחים שונים (מתכנת, מעצב וכותב UX-UI בנפרד) או למצוא את כולם תחת קורת גג אחת בחברה המספקת שירותי דיגיטל או בבית תוכנה שמיומנותו עוטפת ומקיפה את כל תחום האפליקציות. הבחירה מוכרחה לכלול סיכונים חשובים כמו אי שביעות רצון מהמוצר שנבנה עבורכם, עצירה של הפרויקט באמצע, רצון לעבור לגורם אחר להמשך עבודה ועוד ולכן גוף שיספק לכם הצעת מחיר (שעתית או מחיר פיקס) יצטרך להציג לכם במדויק ולפני הסכם העבודה מה כוללת העסקה, מה קורה במצבים הללו ובמצבים נוספים וכיצד יגשימו עבורכם את החזון והראייה העסקית בתוך 8-10 שבועות לכל הפחות.

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)