מה זה ASMR ולמה זה כל כך ממכר? (אסמר)

יצא לכם לחשוב על הקולות של הגשם?

ASMR הוא בעיקר "טיזינג" למוח שלנו.
לקולות יש את היכולת הפשוטה להשפיע עלינו. יכול להיות מדובר בקולות מרעישים ומציקים כמו חריטה של גיר על הלוח ויכול להיות מדובר בשירים נעימים ושלווים שמעוררים בנו תחושות עמוקות. לקולות, בדומה לדברים שאנחנו טועמים או רואים יש השפעה רבה על התחושה האישית שלנו ועל תחושת הנינוחות או אי השקט שמלווה אותנו ביומיום.

מה זה ASMR ולמה זה כל כך ממכר (אסמר)

אצל רובנו הדבר המופלא הזה בא לידי ביטוי בחיבה אהובה למוזיקה. אמנם, אצל כל אחד יש "טריגר" מעט שונה שפועל עליו, אבל בשורה התחתונה, מוזיקה משפיעה על כולנו באופן יחסית זהה – כשמדובר בשיר אהוב, או מנגינה מצמררת, הראש שלנו ינדוד רחוק רחוק ונוכל להתנתק למספר רגעים מהשגרה העמוסה והאינטנסיבית שלנו.

בשנים האחרונות, אנשי העולם החלו לשים לב לתופעה מעניינת – התחושה המיוחדת הזאת שאנחנו מרגישים כשאנחנו שומעים טוב, לא מגיעה רק כשאנחנו שמים מוזיקה באוזניות. היא יכולה לבוא גם כשאנחנו שומעים את קולות התיפוף של טיפות הגשם, כשאנחנו מעבירים דף בספר ואפילו כשאנחנו שומעים את הרעש של המקלדת כשאנחנו כותבים סיפור. ואלו מכם שלא יצא להם לשמוע על העניין הזה אולי יופתעו לגלות, אבל העולם הזה צבר תאוצה וכיום מדובר במפעל כלכלי של ממש.

מה זה ASMR (אסמר)?

אסמר (ASMR) היא אותה התחושה המיוחדת שתרגישו כשהצליל הנכון יגיע. מדובר בעקצוץ מיוחד שמתחיל לרוב בראש ובהרבה מקרים עובר דרך עמוד השדרה לגפיים. חלקים מאיתנו ירגישו את התחושה הזאת רגעים ספציפיים בשיר מיוחד במינו ואחרים, ברעשים אקראיים אחרים.

עולם האסמר התחיל לתפוס תאוצה בזכות השיווק הדיגיטלי בשנת 2010 וכיום, תוכלו למצוא סרטונים רבים ביוטיוב ובפלטפורמות רבות אחרות שבאים לנסות ולספק לכם את אותה התחושה. כוכבי הסרטונים ילחששו בקולות נעימים, יתופפו על ספרים, יקפלו בריסטולים, ימזגו משקאות לכוסות שונות וינסו בכל דרך אפשרית לגרום לכם להירגע דרך התופעה המשונה הזאת. תוכלו למצוא ביוטיוב עשרות על מאות סרטונים שעוסקים בנושא, בשפות רבות ומגוונות וכיום תוכלו אפילו להזמין לביתכם מישהו שילחש לכם בבית.

כדי שתוכלו להבין לגמרי מה זה ASMR אני מצרף לכם כאן סרטון, בתחילה אני מאמין שזה ייראה לכם טיפשי ואפילו מביך לצפות בזה – אבל מהר מאוד תמצאו את עצמכם שוקעים בזה, ממש כמו שיר חדש שאתם שומעים לראשונה ואומרים שהוא מכוער ומהר מאוד מוצאים את עצמכם מזמזמים אותו ומתמכרים אליו.

אז למה ASMR בכלל עובד?

האמת היא שכיום אין הסבר חד משמעי לסיבה שהתופעה המיוחדת הזאת בשם ASMR (אסמר) קורית. ניכר שאנשים שצופים בסרטונים המתאימים עבורם ייהנו מתחושת רוגע שאף תבוא לידי ביטוי בקצב פעימות מועט. אנשים רבים ברחבי העולם מדווחים על שימוש בסרטונים בשביל להתמודד עם מגרנות, נדודי שינה ואפילו התקפי חרדה.

למרות שאכן אנשים רבים מדווחים על שיפור משמעותי שבא כתוצאה משימוש בסרטונים המיוחדים האלה – לא קיימת הוכחה מחקרית חד משמעית על קשר בין הסרטונים לשיפור המצב הנפשי והפיזי. אבל האמת היא שלנו, זה לא באמת אמור להפריע – את התוצאות נוכל כבר לראות לבד.

ASMR – תופס תאוצה וממשיך לשגשג

בסופו של דבר, כמו כל תופעה ברשת גם כשמדובר ב-ASMR, שני הצדדים זוכים. הגולשים שצופים בסרטונים נהנים מצמרמורות נעימות במיוחד, שיטה פשוטה להפיג לחצים ואולי אפילו דרך להתמודד עם הפרעות שינה. והיוצרים של הסרטונים? ובכן, הסרטונים זוכים לכזאת התלהבות ולכמות אדירה של צפיות ואפשר רק לדמיין מאיזו הכנסה הם נהנים.

מה שמיוחד בכל התחום של ASMR, זה שהוא אף פעם לא יכול לשעמם – בתוכו תמצאו מגוון רחב של קטגוריות.

מצרף לכם סרטון לדוגמא על ASMR בקטגוריית האוכל:

ASMR בנושא רעשים של תספורות וציוד של ספרים

ואפילו לקינקיים מבינינו, יש ASMR שמתקרב כבר לתוכן שהוא על גבול הפורנוגרפי

אז למה אני בכלל מדבר איתכם על הנושא המשונה הזה?

בתכלס, תופעת האסמר היא אקראית לחלוטין. העולם הזה התחיל מדיון בודד של כמה אנשים בפורום אקראי בשנת 2007 על תופעת צמרמורת משונה שמלווה לקולות נעימים ועם הזמן הסיפור הזה הלך ותפס תאוצה. האמת היא שלדעתי אפשר ללמוד כמה דברים מעניינים מהסיפור הזה.

1. יש יתרון ללחלוק ידע

הסיפור המיוחד הזה התחיל מאדם בודד שחשב על תחושת הצמרמורת המשונה שהוא חווה בכל פעם שהוא שומע קולות נעימים. תחשבו אם אותו האדם לא היה חולק את התחושות שלו, אם הוא היה מחליט לשמור את מחשבותיו לעצמו – כנראה שפרנסת רבים הייתה נראית שונה כיום ואנשים שמצאו נחמה בעולם המופלא הזה, היו נאלצים למצוא חלופה אחרת.

2. אפשר להרוויח כסף מכל דבר

השיעור המשמעותי ביותר אולי שאני למדתי מהסיפור המיוחד הזה היא העובדה הפשוטה, שכסף ניתן להרוויח מכל דבר, כן כן, אפילו מללחוש למסך. אם יש לכם רעיון ליוזמה חדשנית ומיוחדת, הזויה ככל שתישמע – הסיפור המשונה הזה מלמד אותנו שהשמיים הם לגמרי הגבול.

3. קיימות אינסוף דרכים לשפר הישגים וריכוז

ASMR היא רק דוגמא אחת מיני רבות לדרכים מיוחדות שיכולות לעזור לנו לשמור על פיקוס ולמצוא את עצמנו בשגרה האינטנסיבית שלנו. שילוב של מדיטציה, יוגה, פעילות גופנית, האזנה למוזיקה ואפילו צפייה בסרטוני ASMR היא משמעותית במיוחד במימוש הפוטנציאל שלנו. לכל אחד יש את הדברים שעובדים לו, אני מפציר בכם למצוא את מה שעובד בשבילכם.

אז מה יהיה הרעיון שלכם?
אני מת לשמוע על הרעיונות המיוחדים שעלו לכם לראש ובטוח שאם רק תרצו להביא שינוי, משונה ומיוחד ככל שיהיה – אם מספיק תתאמצו ותתמידו, השמיים הם הגבול. מאמין בכם, עדן.

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)