למה ללמוד נדל"ן למתחילים ?

במאמר הקרוב נדבר על למה בכלל שנתחיל ללמוד נדל"ן, מהם היתרונות שטמונים בעולם הזה ומהו המיינדסט הנכון להתחיל איתו עם מוטיבציה ברורה.
אבל רגע לפני שנדבר על היתרונות, בואו נדבר למה אתם כאן ?

למה אתם כאן ?

מקור הכנסה אחד VS מספר מקורות הכנסה

המשמעות היא שבמדינת ישראל, מי שיש לו רק מקור הכנסה אחד – הוא בבעיה.
הכוונה היא למי שמסתמך על העבודה שלו כמקור ההכנסה היחידי שלו בחיים, כך שמכל העולם הגדול שלנו יש רק בן אדם אחד שמשלם לו.
ואם נניח אני רוצה לקבל יותר כסף, אני תלוי בבן אדם הזה שהוא בעצם הבוס שלי בעבודה.

בדרך כלל כשאני אבקש ממנו העלאה הוא יבקש ממני להיות יותר אינטנסיבי בעבודה ולתת יותר זמן ומאמץ גם מעצמי.
הבעיה בסוג כזה של הכנסה הוא שיש איזשהי תקרת זכוכית שאי אפשר לעבור אותה, וגם היא דורשת מאיתנו המון זמן ומאמץ, מה גם שעם יוקר המחייה שרק גדל וגדל, חלק גדול מהאוכלוסייה היום מבין שעם מקור הכנסה אחד – החיים בישראל די הופכים למלחמת קיום.

הכנסה פאסיבית

כולכם בטח שמעתם על זה באיזשהו מאמר כלכלי או סרטון מוטיבצייה, אבל מעטים באמת מבינים את המשמעות. בעולם שלנו יש 3 סוגים של הכנסות.

הראשונה היא הכנסה מתלוש משכורת, שזוהי ההכנסה הנפוצה ביותר ו-90% מהאוכלוסייה מתפרנסת בדרך הזו, והבעיה העיקרית מבין כל כך הרבה בעיות בהכנסה הזו היא שאנחנו מחליפים את הזמן הכל-כך יקר שלנו, תמורת כסף כשברוב המקרים אפילו הייתי אומר מעט כסף.

סוג ההכנסה השני הוא נכסי נייר, כשפה אנחנו כבר נכנסים לקטגורייה של המשקיעים והמשמעות היא השקעות בבורסה ובשוק ההון,יש הרבה יתרונות בסוג ההשקעה הזה אבל הבעיה העיקרית היא שבבורסה ובשוק ההון יש שינויים חדים שיכולים לקרות בעניינים של ימים, שעות ואפילו דקות והכסף שלנו חשוף בסיכון גבוה להפסדים, והרבה פעמים דורש מאיתנו גם זמן וניהול שוטף.
יחד עם זה אני רוצה להדגיש גם שרשויות המס יודעות לנגוס מאוד יפה ברווחים של הכנסות מנכסי נייר.

סוג ההכנסה השלישי הוא הכנסה פאסיבית שזו בעיניי ההכנסה הטובה ביותר, לשם כולנו שואפים בעצם.
הכנסה מהסוג הזה לא תלויה במה שנעשה כשקמנו בבוקר, וזה לא משנה אם קמנו לעבודה או שעבדנו משמרת כפולה היום.
היא תמשיך להיכנס לנו לכיס כי בנינו לעצמנו נכס יציב שעובד בשבילנו, זאת אומרת שאנחנו כבר לא נצטרף להחליף את הזמן שלנו תמורת כסף, מה גם שבהכנסה מהסוג הזה אין לנו שום בוס על הראש ואחוז המס שנשלם הוא נמוך מאוד.
זהו סוג ההכנסה הטוב ביותר שכולנו נשאף להגיע אליו.

ביטחון אמיתי

המון פעמים שמעתי מההורים שלי את המשפט המפורסם שאני בטוח שגם אתם שמעתם – "עדן אתה צריך הכנסה יציבה ומקום עבודה בטוח שתוכל להתקדם שם, להרוויח הרבה כסף ולדאוג לפנסייה שלך".
במילים אחרות-אל תשקיע, וככה תהיה בטוח.

יש כל כך הרבה בעיות בגישה הזו בחיים שאנחנו לא יכולים לפתוח כאן את הכל אבל חשוב להבין את העיקריות שבהן.
קודם כל חשוב להבין שבמהלך הזמן הדור השתנה, ואם פעם באמת יכלנו לסמוך על העבודה שלנו שתדאג לנו ל20-30 שנים הבאות, היום התחרות רק גדלה וגדלה ואפילו אנשים עם תארים מהאוניברסיטה שלמדו כמה שנים והשקיעו בעצמם עשרות אלפי שקלים, עובדים בשביל משכורות בדיחה – ואם לומר את האמת, אני לא מרגיש כל כך בטוח כשיש לי בוס על הראש שבכל רגע נתון יכול להעיף אותי מהעבודה בין אם עושים קיצוצים בחברה ובין אם אני לא מסתדר איתו, ולסגור לי את הברז ברגע.

זה מה שנקרא "ביטחון מדומה" – לסמוך על אחרים שידאגו לי ולקוות שאני לא אמצא את עצמי יום אחד בבעיה רצינית.
המשמעות של ביטחון אמיתי – הוא שאני אחראי לביטחון של עצמי, ויש לנו אחריות לפוצץ את הבועה שגדלנו בה ולהשיג ביטחון אמיתי גם לעצמי, ואם לא רק לעצמי אז גם למשפחה שלי כי אני חייב להם את זה.

יציבות לטווח הארוך

שזה בעצם עולה בקנה אחד עם כל מה שדיברנו עד עכשיו, אנחנו רוצים ביטחון אמיתי ולא מדומה, אנחנו רוצים הכנסה פאסיבית שתלויה אך ורק בנו ותכניס לנו כסף מבלי להיות תלוי בשום גורם אחר, וגם ככל שיהיו לנו יותר מקורות הכנסה – ככה היציבות הפיננסית שלנו תהיה חזקה יותר.

כסף בחנייה VS כסף בעבודה

סביר להניח שלחלקכם יש קצת כסף בצד והתחלתם לחשוב אם בכלל כדאי לעשות איתו משהו, ואם כן אז מה כדאי לעשות איתו?

אם נדבר ככה על קצה המזלג, אז אני רוצה שתזכרו כלל מאוד חשוב בכסף.
כל בן אדם צריך שיהיו לו 2 מקצועות בחיים, אחד בשבילו ליום-יום, והמקצוע השני הוא לכסף שלו.
זאת אומרת שיכול להיות שהמקצוע שלי הוא ספר שכונתי, אבל המקצוע של הכסף שלי? הוא נדל"ן.
והשאיפה של כל אחד אני מניח – היא שהכסף שלי יתחיל לעבוד בשבילי משמרות כפולות, ולא ההפך.

אכזבה מהשקעות – לא יציבות / לא מניבות / משעבדות

ולא חסר אנשים שקוראים את המאמר הזה שניסו כל מיני סוגים של השקעות ואפילו עשו קורסים כאלו ואחרים שכיוונו אותם להשקעות מסויימות שדרשו מהם יותר מדי זמן בניהול שוטף ואולי אפילו הכניסו להם סכומים מסויימים אבל זה לא היה יציב, ואז זה כבר לא הופך להיות השקעה אלא זה כבר הופך להיות סוג של עבודה.
ובהשקעות אנחנו לא מחפשים עבודה נוספת אבל אנחנו כן מחפשים הכנסה נוספת, אבל סוג הכנסה מסויים שהוא הכנסה פאסיבית, או רווח מהיר ובטוח שהוא מאוד אפשרי בהשקעות מהסוג שאנחנו הולכים לבצע.

אז אם יש לכם אחת או יותר מהבעיות האלו, עולם הנדל"ן הוא בהחלט בשבילכם.
אז אתם אולי כן יודעים שנדל"ן זה חשוב ויכול להיות בזה הרבה כסף, אולי חברים מהסביבה או ההורים שלכם או אפילו ספר שקראתם המליץ לכם להשקיע בנדל"ן, אבל חשוב שנפשט את העניין ונבין קודם מהם היתרונות שיש לנו בעולם ההשקעות בנדל"ן או בקיצור – למה דווקא נדל"ן ?

היתרונות בנדל"ן

1. מינוף

לאלו שלא מבינים מהו מינוף פיננסי – המשמעות היא לתת פחות ולקבל יותר.
בעולם הנדל"ן אנחנו מרגישים את זה בצורה מאוד משמעותית, כי אנחנו יכולים להשתמש בשיטות מתוחכמות ולרכוש נכס במאות אלפי שקלים כשבפועל יש לנו מעט מאוד כסף בכיס, ובמקרים מסויימים לא צריך להיות לנו בכלל.

2. הכנסה פאסיבית

אני מזכיר כמו שדיברנו מקודם, נדל"ן הוא אפיק ההשקעות המושלם ביותר בעולם להכנסות פסיביות, לפחות נכון ליום הזה שבו אני רושם את המאמר וסביר להניח שיישאר ככה גם למאה השנים הקרובות.

3. עליית ערך בנדל"ן

ההיסטוריה מלמדת אותנו שלצד כל השינויים שקורים סביבנו בעולם כל כך אינטנסיבי, הנדל"ן *תמיד* עולה בערך שלו.
*נכון* – יש ירידות זמניות, אבל אם נפתח אפילו גרפים מקום המדינה, אנחנו רואים שכל פעם שהמחיר יורד הוא ממהר לעלות אחר כך, ובכל פעם שהוא עולה – הוא עולה לשווי יותר גבוה ממה שהיה בנקודת שיא הקודמת.
רק בשביל לסבר לכם את האוזן – מקום המדינה מחירי הנדל"ן עלו בערך ב-350% בניכוי המדד, זאת אומרת שביחס לכל יוקר המחייה שעלה – הנדל"ן עלה במחירים הממוצעים ביותר מ-350%.

4. מספיק זמן להגיב לשינויים

לעומת רוב אפיקי ההשקעה האחרים, בעולם הנדל"ן גם אם מתרחש איזשהו שינוי שפועל לרעתנו – לדוגמא אם המחירים יורדים או איזשהו חוק מס שבא להקשות עלינו, השינויים תמיד מתבטאים בחודשים ואפילו שנים, ככה שיש לנו מספיק זמן להיערך לכל שינוי ואפילו להשתמש בו לטובתנו.

5. קל להבנה

לעומת מה שרוב האנשים נוטים לחשוב, כל עולם הנדל"ן הוא מאוד קל ופשוט להבנה.
אנשים נוטים לחשוב שזה מסובך כי הם אף פעם לא באמת נכנסו לעובי הקורה וניסו לפשט את העניינים אבל מה שאנשים ממהרים לשכוח הוא שנדל"ן זה לא קירות, נדל"ן זה אנשים וכשמבינים את הנושא הכל הופך להיות עניין של היגיון ומדע מדוייק.

6. מיסים נמוכים

כמו שדיברנו מקודם, לדוגמא בהכנסות פסיביות מנכסי נדל"ן אנחנו נשלם מס הכנסה בשיעור מאוד נמוך ביחס להכנסות מכל סוג אחר.
חוץ ממס הכנסה קיימים לא מעט פטורים למיסים מסוג אחר – שעליהם נדבר בהזדמנות אחרת.

7. נכס נדל"ן תמיד נשאר בעל ערך גבוה

המשמעות היא שגם אם נלך רחוק ונצפה ירידה בנכסים שיהיו ברשותינו – הם אף פעם לא יהיו באמת במחיר נמוך, כי נכסי נדל"ן תמיד נשארים בעלי ערך גבוה וסביר להניח שגם בשפל זמני של המחירים בשוק, עסקאות בנדל"ן עדיין ישארו העסקאות הגדולות ביותר בחיי רוב האנשים שקונים דירות לדוגמא.

8. היכולת "לחזות את העתיד"

כל המידע שאנחנו צריכים בשביל עסקה טובה כבר פתוח לציבור, פשוט צריך לדעת איפה לחפש.
יש המון אתרי אינטרנט עם מידע חיוני ובכלל תמיד אפשר להביט אל העבר כדי לצפות את העתיד,
כי ההיסטוריה תמיד חוזרת על עצמה ובמיוחד בעולם הנדל"ן וכשאנחנו מסתכלים על ההיסטוריה אנחנו לומדים שיש מספר גורמים ברורים וידועים שמשפיעים על מחירי הנדל"ן.
ברור שאף אחד לא נביא ואף אחד לא יכול לדעת את העתיד, אבל זה משאיר לנו סיכוי גבוה לדיוק בהערכות העתידיות שלנו.

עכשיו כשהיתרונות יותר ברורים לנו, אני רוצה שתעצרו לרגע ותאפסו את המוח שלכם למיינדסט המדויק שאיתו אתם צריכים לעבוד בהשקעות נדל"ן,כי סביר להניח שרוב ההרגלים שהיו לכם עד היום יכולים לשים לכם רגל בדרך לנכס היציב הראשון שלכם.
אז מהו המיינדסט הנכון להשקעות בנדל"ן ?

המיינדסט הנכון

1. נחישות והתמדה

תטמיעו את התכונה הזו עמוק עמוק בתוככם, כי בהשקעות נדל"ן אסור לנו להתייאש ואנחנו צריכים להתמיד עם החיפושים אחרי נכסים ולעבוד קשה לתקופה מסויימת, זאת אומרת שאם הצבתי לעצמי שאני פעם בשבוע יוצא לשטח לחיפוש נכסים, אז פעם בשבוע אני יוצא לשטח לחפש נכסים ואני לא מוותר לעצמי.
ואם לומר את האמת, בלי נחישות והתמדה אין סיכוי להצליח באמת בכל תחום שאני אישית הכרתי בחיים.

2. סבלנות וחשיבה לטווח הרחוק

סבלנות זה שם המשחק.
צריך להיות סבלני ולהבין שאנחנו לא קונים כאן טלפון חדש, אנחנו משקיעים פה את רוב החסכונות שלנו ואנחנו צריכים לקחת את הזמן להבין האם הצעד הבא שאני אעשה הוא נכון בשבילי, ואם העסקה הזו מתאימה לי.
צריך לזכור לחשוב לטווח הרחוק ואם אפילו היינו קרובים לעסקה מסויימת וברגע האחרון הבנו שהיא לא מתאימה לנו, אז מוותרים בזמן וממשיכים קדימה.

3. יסודיות וזהירות

בנדל"ן יש לא מעט בדיקות שאנחנו נצטרך לעשות מראש לפני רכישת נכס ויש אנשים שמסתכלים על זה כאיזשהו עונש ואיזה באסה שצריך לעשות את זה, אבל בדיוק כאן הם טועים.
אף אחד לא באמת מכריח אותנו לבדוק הכל, אבל המשקיע החכם יבין שזה לטובתו והוא הולך להשקיע כאן מאות אלפי אם לא מליוני שקלים בעסקה, ובשביל זה צריך לבדוק הכל הכל הכל מראש.

4. חיים רק פעם אחת

ולצד כל הזהירות שהדגשתי, צריך לזכור שחיים רק פעם אחת ואחרי הכל אנחנו כאן כדי לעשות נכסים וכסף, וכשייצא לנו להיתקל בדרך בהזדמנויות זמניות לדוגמא בנכס שיש לנו הזדמנות לקנות עכשיו והוא מתחת למחיר השוק, אנחנו ננצל את ההזדמנות ונקבל החלטה מהירה כשצריך, כי קבלת החלטות מהירה היא תכונה הכרחית שחייבת להיות מוטמעת בתוך כל משקיע חכם אז חשוב להבין לנצל את ההזדמנויות האלו ולא לעמוד מהצד ולהסתכל עליהם חולפות מאיתנו.

5. 0% עצלנות

בנדל"ן אין מקום לעצלנות, תעשו את כל הבדיקות מראש ואל תוותרו לעצמכם בשום שלב.
זיכרו – אומרים שבזכות החריצות אנשים מצליחים, אבל מה שמניע אותי בחיים הוא העצלנות – תנו לי להסביר.
השאיפה האמיתית שלי בחיים היא להיות עצלן שעושה כל מה שבא לו, ולכן אני עובד כל כך קשה כדי לבנות נכסים שיעבדו בשבילי.

מקווה שהמאמר הזה עשה לכם סדר והבנתם מדוע כדאי לכם ללמוד נדל"ן עוד היום, אם הגעתם עד לכאן בלי לרמות שאפו. ביצעתם את הצעד הראשון שלכם בדרך להצלחה!

איך להמשיך מכאן ?

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)