קידום אתרים » כסף וחסכונות » איך פותחים עוסק פטור?

איך פותחים עוסק פטור?

מה זה בכלל עוסק פטור?

עוסק פטור (או בשמו הנוסף עוסק זעיר) כשמו כן הוא, הוא עוסק שפטור מתשלום מע"מ.

האזינו לכתבה

אדם שצריך להצהיר על עצמו כעוסק פטור מחויב כחוק לענות על שני קריטריונים עיקריים:

  • מידת הכנסה כחוק – עוסק פטור הוא אדם שההכנסה השנתית שלו לא עולה על הסכום שמוגדר בחוק (נכון ל-2020 הסכום המוגדר הוא 100,491). במידה וההכנסה הצפויה שלכם גבוהה יותר – תיאלצו לפתוח עוסק מורשה.
  • עיסוק במקצועות של עוסק פטור – ישנם מקצועות ספציפיים שקבועים בחוק כשל עוסק מורשה, בלא קשר למידת ההכנסה. בין המקצועות – פסיכולוגיה, רפואה, אדריכלות ורבים נוספים.

במידה והגעתם להבנה שאתם עונים על הקריטריונים, חובתכם היא לדווח על עצמכם כעוסק פטור ולנהל פנקסי חשבונות.

איך פותחים עוסק פטור

קצת סדר בבלגאן…

התמודדות עם בירוקרטיות היא אף פעם לא כיפית במיוחד, אבל אם עושים אותה בדרך הנכונה, אפשר לסיים את תהליך פתיחת העסק שלכם ביום בודד בלבד. פתיחה של תיק עוסק פטור תיעשה מול ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע"מ (למרות שהעסק שלכם יהיה פטור מתשלום מע"מ). בשביל לעזור לכם בביצוע התהליך, ריכזתי עבורכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת על תהליך פתיחת העסק שלכם. בהצלחה!

פתחו תיק במע"מ

הגוף הראשון שאיתו חשוב שתצרו קשר בפתיחת העסק שלכם, הוא מע"מ. למשרדי מע"מ תגיעו עם כמה דברים:

  • צילום של תעודת הזהות שלכם.
  • טופס פתיחת תיק במע"מ – תוכלו להדפיס ולמלא בקישור הבא.
  • חוזה רכש או שכירות של מקום העסק – במידה וקיים.
  • אסמכתא לקיום חשבון הבנק שלכם – תוכלו להוציא באפליקציית או אתר הבנק שלכם.

לאחר שריכזתם את כל המסמכים, נשאר לכם רק למצוא את סניף המע"מ הקרוב לביתכם (בקישור הבא) ולקפוץ אליו.

פתחו תיק במס הכנסה

לאחר שביקרתם במע"מ, תצטרכו לפתוח תיק במס הכנסה. לעומת מע"מ, כאן מדובר דווקא בתהליך שתוכלו לעשות במחשב בבית שלכם. מלאו את טופס 5329 לרישום במס הכנסה, צרפו צילום של תעודת הזהות שלכם ושל החוזים שנוגעים למיקום העסק שלכם (שכירות או רכש) במידה ויש, ושלחו אותם לפקס או למייל של רשות המיסים. תוכלו כמובן גם לפנות למס הכנסה ישירות ולהעביר להם את הטפסים פנים אל פנים.

פתחו תיק בביטוח לאומי

על מנת לפתוח תיק עצמאי בביטוח לאומי, תצטרכו למלא ולשלוח טופס 6101.

איך פותחים עוסק פטור

תחזוק שוטף של העסק

  • תעדו את ההכנסות שלכם – לאחר שפתחתם את העסק והתחלתם לעבוד, חשוב שתעדו את הפעילות שלכם. יש חברות אינטרנטיות רבות שיאפשרו לכם במחירים מצחיקים ליצור קבלות משלכם, בינהן חשבונית ירוקה ו-Invoice4U. מרבית ממשקי החשבוניות יאפשרו לכם לתעד את ההוצאות וההכנסות שלכם בצורה מסודרת – אל תתעצלו בנושא הזה, זה חשוב!
  • תעדו את ההוצאות שלכם – חלק מההוצאות שלכם יחשבו כהוצאות מוכרות שמנוקות ממס הכנסה. תיעוד של ההוצאות ובדיקת ההגדרה שלהן בסופו של דבר יחסוך לכם כסף.
  • הגישו את הדו"חות השנתיים למס הכנסה – תגישו את הדו"חות שנדרשים מכם בזמן ובייעוץ רואה חשבון במידת הצורך. כניסה לפורמט הדו"ח של שנת 2019 בקישור הבא.
  • שלמו לביטוח לאומי – לאחר פתיחת התיק, ביטוח לאומי יעבירו לכם פנקס עם פירוט מועדי התשלום החודשיים. חשוב שתדאגו לשלם במועד שנקבע עבורכם בשביל לא לגרור ריבית. תשלום לביטוח לאומי תוכלו לבצע באתר הבא.

לפתוח עסק – לא קשה כמו שזה נראה

נוסף על ההתעסקויות הבירוקרטיות בפתיחת עוסק פטור, להתחיל את הדרך בתור עצמאי זה אף פעם לא פשוט. לעומת מסגרת עבודה שגרתית בה יש שעות עבודה קבועות, נהלים ברורים, הנחיות ובוס – כשאתה המעסיק הבלעדי של עצמך, אתה למעשה קובע את הכללים. הרבה פעמים זה דבר שמטריד אנשים בלקיחת היוזמה הראשונית ופתיחת עסק עצמאי, אבל האמת היא שכשמתחילים להריץ את העניינים, מגלים שזה לא מורכב כמו שזה נראה.

לא סתם אומרים שהפעולות היומיומיות שלנו משפיעות הרבה על המצב הכולל של החיים שלנו – התנהלות יומיומית יעילה ומחושבת יכולה לא רק לחסוך לכם הרבה זמן בטווח הרחוק אלא גם לא מעט כסף. בשביל לעזור לכם בתחילת הדרך, ריכזתי עבורכם כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם למצוא את ההתנהלות שמתאימה עבורכם.

1. בצעו בקרה על ההכנסות וההוצאות

התנהלות פיננסית היא כנראה אחד הדברים שיושבים על הראש על כל מי שמתכנן לפתוח עסק חדש. שפיכה של כספים בלי בקרה, השקעה כספית לא מחושבת והתנהלות על בסיס גחמות מיידיות הם חד משמעית דברים שחשוב להימנע מהם. אבל, ביצוע בקרה שוטפת על ההכנסות וההוצאות שלכם יכול להיות פתרון פשוט לבעיה. שימו לב על מה אתם מבזבזים את הכסף ובאלו מקרים ההוצאות שנוגעות לעסק שלכם מניבות לבסוף רווחים (להמשך קריאה על רווחים מהכנסה פסיבית). המעקבים הקבועים האלה יוכלו לתרום להתפתחות העסק שלכם, לעזור לכם למפות כמו שצריך את הדברים שעובדים יותר ופחות ובעיקר לאפשר לכם להרגיש בשליטה.

2. בנו לעצמכם סדר יום אישי

אם אתם אנשים של מסגרת שנהנים משגרה קבועה, סיכוי לא רע שפתיחה של עסק עצמאי חדש מפחידה אתכם מהבחינה הזאת. אדם עצמאי עובד לגמרי לבד וכיוצא בזאת גם מארגן לעצמו את לו"ז העבודה היומיומי שלו. ניצול שגוי של הזמן, התבטלות ודחיינות יכולה לפגוע ביכולת שלכם לנהל את העסק שלכם כמו שצריך. אבל גם כאן, התנהלות נכונה יכולה בקלות לפתור את החששות האלה – שימו שעון מעורר בבוקר לשעה מוקדמת, תתחילו את יום העבודה שלכם בשעה קבועה ותדאגו לסיים את כל המשימות במועד שקבעתם. במידה ואתם עובדים מהבית – תוכלו עדיין להחליף בגדים ולהתארגן לעבודה בדרך דומה לזו שהייתם מתארגנים במידה והייתם עדיין נמצאים במשרד הישן והמרוחק.

3. שמרו על יחסי עבודה טובים

התנהלות מול גורמי עבודה היא דבר שיכול להטריד גם את אלו מכם שעדיין עובדים בבית עסק מסודר. גורמי העבודה, הלקוחות והקולגות לא תמיד יהיו נחמדים ובהרבה מקרים זה יכול לעורר אי נוחות ואפילו חרדה. אבל, במידה ותגיעו עם גישה נינוחה ורגועה ולא תיקחו ללב אמירות חסרות רגישות וביסוס שאחת לכמה זמן ייאמרו לכם, תוכלו לבצע את העבודה שלכם כמו שצריך ולשמור על יחסי עבודה טובים עם הגורמי העבודה שלכם, הלקוחות והספקים. תהיו חברים, תדברו איתם בשפה יומיומית והכי חשוב – אל תתנהלו בצורה מתנשאת או לא מתחשבת. יחסי עבודה טובים יכולים להפוך את העבודה השגרתית שלכם לנעימה הרבה יותר ואת התחושה האישית שלכם בתוכה לטובה.

4. שמרו על סדר

סדר הוא ללא ספק משמעותי כשאתה עובד לגמרי לבד. חשוב שתבצעו בקרה על העבודה שלכם, תגבו את החומרים שלכם כמו שצריך ותשמרו קבלות וחשבוניות. תהיו מוכנים למקרים בהם אצל הלקוחות או גורמי העבודה איתם אתם עובדים יהיה בלבול בדיוק באותם הנושאים – סדר וארגון יכולים לחסוך לכם לא רק בלגן וכאב ראש אלא גם התעסקות בסיטואציות לא יותר מידי נעימות.

5. תמצאו את מה שעובד לכם

פתיחה של עסק עצמאי חדש בהחלט יכול לעורר חשש – מדובר בשינוי שגרה משמעותי ביותר. אבל ככל שיעבור הזמן, אתם תמצאו את הדרך האישית שלכם. לכל עצמאי יש את השיטות האישיות שלו – יש אנשים שיעדיפו לבצע את העבודה בבית הקפה השכונתי האהוב עליהם, אחרים ישימו לב שהם יעילים יותר כשהם יוצאים להליכה באמצע היום. תראו אלו דברים עוזרים לכם לשמור על ריכוז ויעילות ואלו דברים דווקא מונעים מכם לבצע את העבודה כמו שצריך. אני מבטיח לכם, זה עוד יגיע מעצמו.

רק נשאר להתחיל!

פתיחה של עוסק פטור היא ללא ספק הצעד המשמעותי הראשון בדרך האישית שלכם להצליח. מדובר בצעד מרגש במיוחד שמסמל את תחילת הדרך שלכם בהגשמת החלום האישי אליו אתם שואפים. ההתחלה היא אף פעם לא פשוטה ותהיו בטוחים שגם יהיו קשיים לאורך הדרך, אבל בסופו של דבר – זה לגמרי ישתלם. אני מאחל לכם הרבה בהצלחה בפתיחת העסק האישי שלכם ובטוח שתצליחו בכל מה שתעשו!

*בכל האמור לעיל אין כוונה של ייעוץ או תחליף לייעוץ משפטי ומומלץ בחום להתנהל מול רואה חשבון, שיהיה בהצלחה!

אז מה היה לנו עד עכשיו?

להצעת מחיר על שירותי קידום אתרים מלאו פרטים או התקשרו אל 050-9595003

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)