השקעות בסכומים נמוכים וקטנים – מה האפשרויות?

אז מה להשקעות בסכומים נמוכים ואנשי פרילנס?

תכנון לטווח הרחוק הוא באופן כללי שימושי – חיסכון של כסף, ראיה של הנולד ותכנון תקציבים באופן נכון ויעיל יכול בעוד כמה שנים רק להועיל. אצל אנשים שכירים העניין הזה יחסית פשוט – המעסיק מפריש עבורם כסף לפנסיה, קופות גמל והשתלמות. כשמדובר בעצמאיים "ההוצאות" האלה אמנם נחסכות אבל בשורה התחתונה – אם הכסף הזה לא ילך לשום מקום, לא יהיה לנו אותו בתקופות בעייתיות, ימי זקנה ובגדול, בכל זמן שלא נוכל לעבוד בו. בנוסף, לכסף מושקע יש תכונה מיוחדת – הוא נוטה להגדיל את עצמו ככל שעובר הזמן. כלומר, אם תשקיעו בכל שבוע, חודש או שנה את סכום כסף מסוים במקום שאתם מאמינים בו – סיכוי לא רע שערך ההשקעה שלכם יעלה עם הזמן ותצליחו להרוויח סכומים די נחמדים. בנוסף, במקרים רבים השקעה יכולה להיחשב במס הכנסה כהוצאה מוכרת, כלומר הוצאה שאין עליה ניכוי מס.

השקעות בסכומים נמוכים וקטנים – מה האפשרויות

הבעיה היא אבל, שהאדם הממוצע לא באמת מכיר את עולם ההשקעות ובצדק, אף אחד לא מלמד אותנו עליו בבית הספר – מדובר בעולם שיכול בקלות להיתפס מהצד כמאיים ולא אטרקטיבי. אבל האמת היא שכשמכירים אותו קצת יותר מקרוב, הוא יכול להיות מלהיב במיוחד. גילוי נאות – עבור מי מכם שלא מכיר אותי תחום העיסוק המרכזי שלי לא נוגע לעולם המניות והבורסה, אלא מתמקד בחנויות דיגיטל, עיצוב גרפי ונדל"ן. ולכן, העצות שלי מבוססות פה על ניסיון אישי בלבד ולא על ידע מקצועי. עבור מי מכם שמעוניין לקחת את הצעד ולהשקיע כסף אני ממליץ בחום להיעזר באיש מקצוע, הידע שלי בעיקר נועד לעשות לכם קצת סדר ולפשט עבורכם נושא שנראה מורכב לרבים. אז שנתחיל?

השקעות בסכומים קטנים בבורסה

1. קרן השתלמות

קרן השתלמות היא ללא ספק אחד מאפיקי ההשקעה הכי אטרקטיביים שתוכלו למצוא כיום. הקאץ' בקרן הוא פשוט – מצד אחד, את הכסף ניתן למשוך רק לאחר שש שנים לכל הפחות אבל הדבר מתקזז עם העובדה שמדובר בהוצאה מוכרת. כלומר, לעומת כספים מהמשכורת שלכם שתשקיעו באפיקי השקעה אחרים, כאן ההשקעה שלכם לא תעבור ניקוי מס. בנוסף, דמי הניהול של הקרן נמוכים יותר מאלו של הקרנות האחרות. קיים מגוון רחב של קרנות השתלמות עם רמות סיכון בדרגות שונות, שיכול לאפשר לכם למצוא את האחת האטרקטיבית ביותר עבורכם.

2. קופת גמל להשקעה

את קופת הגמל הרגילה אנחנו מכירים מהפנסיה שלנו. קופת גמל להשקעה היא למעשה נזילה והיא כזו שמאפשרת לנו למשוך את הכספים לפני גיל הפרישה ללא קניסה גבוהה. מה שהופך את קופת הגמל להשקעה ליותר אטרקטיבית מקופת הגמל לפנסיה היא שלעומתה, במידה ותבחרו להמשיך להפקיד כסף עד הפרישה תוכלו להנות מהטבות מס ללא הקשר לשכר. בשורה התחתונה, הסיכוי להפסיד כסף ממסלול כל כך ארוך טווח הוא יחסית נמוך ולכן אם אתם מתכננים להשתמש בקופת הגמל להשקעה תקופת זמן של יותר מעשות, אולי שווה לכם ללכת על מסלול קצת יותר אתגרי. שימו לב – בקופת גמל תוכלו להשקיע עד כ-70 אלף שקלים ולא יותר.

3. השקעה עצמאית בבורסה

על השקעה עצמאית בבורסה אפשר לדבר בלי סוף. מדובר בעולם מורכב ומרתק ומי שמכיר אותו יכול בסופו של דבר להיתרם ממנו ומאוד. הסיבה לכך היא פשוטה – את העבודה ניתן כמובן לתת לאנשים שיודעים לעשות את העבודה, אבל אלו מכם שמעוניינים ומסוגלים לעשות את שיעורי הבית יהנו מאפס עמלה. האם זה שווה את זה? תכלס מדובר בבחירה שלכם.

המסחר העצמאי בבורסה מתחלק בגדול לשלושה סוגי השקעות:

  • השקעה במדדים או קרנות – האפשרות הנגישה והפופולארית ביותר היא ללא ספק רכישה של קרנות עוקבות מדדים. הקרן תעקוב אחרי מצב של מבחר חברות מסוים, למשל מבחר חברות ציבוריות גדולות. ככל שהמדד מפוזר יותר ונפרס על כמות גדולה יותר של חברות, כך הוא כמובן גם בטוח יותר ופחות מסוכן. השקעה במדדים יכולה להגיע בחלק מהמקרים לתשואה של עד עשרה אחוזים בשנה ולעיתים אפילו יותר. טיפ אישי שלי – במקרה של אירוע כלכלי דרמטי, כמו משבר הקורונה למשל, לא בהכרח כדאי להוציא את הכסף ברגעי הנפילה. במרבית המקרים סביר שהמדדים עוד יעלו חזרה בהדרגה – הכיוון הכללי של הכלכלה העולמית נמצא בטווח הרחוק בעלייה. קחו את העניין בחשבון.
  • השקעה ישירה במניות – נחשבת אתגרית למדיי, אבל במקרים בהם היא עובדת, יכולה להביא לתשואות יפות במיוחד. חשוב שלא תהיו תלויים בסכום הכסף שתשימו בהשקעה שכזו, כי קיים סיכוי שהוא לא יניב תוצרים ותאבדו אותו.
  • השקעה באגרות חוב – אגרת חוב בגדול היא הלוואה שניתן לתת לחברה מסוימת בתמורה לאגרת חוב. כשאגרת החוב נמכרת מתבצעת הבטחה לאיזשהו תגמול בתאריך הפקיעה של האיגרת. כלומר, ניתן במהלך הדרך למכור את האיגרות אבל במצד כזה, תהיו חשופים לתנודות השוק הרגילות. תשואה סטנדרטית של איגרת חוב תנועה בין שתיים עד ארבעה אחוזים. קיימים חמישה סוגים של אגרות חוב: ממשלתי משתנה, ממשלתי שקלי, ממשלתי צמוד, מלווה קצר מועד וקונצרני (האתגרי ביותר).

נדל"ן

עולם הנדל"ן הוא דינמי ומורכב למדיי, אבל דבר אחד וודאי לגביו – מדובר בערוץ השקעה מצוין לאלו מביננו שמחפשים תוצאות ארוכות טווח. רכישה של שטחים היא הוצאה גדולה ומשמעותית ולכן עבור אלו מכם שקצרים בכסף ובזמן, יכול להיות ששווה לחפש אפיק השקעה אחר.

1. בישראל

עולם הנדל"ן בישראל בשנים האחרונות נהיה פחות אטרקטיבי משהיה בעבר והסיבה לכך פשוטה – בהרבה מקרים תשלום שכר הדירה אינו מצמצם את עלות ההשקעה ברכישת הדירה עצמה. ועדיין, עם החשיבה הנכונה ניתן למצוא השקעות מוצלחות במיוחד. למשל, פנייה למקומות מתפתחים בפריפריה, שסביר שערכם עתיד עוד לעלות בהמשך היא ככל הנראה הצעד החכם ביותר שתוכלו לעשות. קחו בחשבון שניהול שיח עם משכירים וטיפול בבעיות תשתית בדירה יכולות להפוך את ההשקעה שלכם עבור חלק מהאנשים לכאב ראש מתמשך – תחשבו בעצמכם אם זה שווה את זה. (גילוי נאות, אני משקיע בנדל"ן אך ורק בארץ, ותוכלו לקרוא עוד על כך בבלוג הנדל"ן שלי)

בכל הנוגע לרכישת קרקעות, נראה שמדובר בתחום מורכב אפילו יותר – הקרקעות שמוצעות למכירה הן כאלה שלרוב לא ניתן לדעת מתי ייעשה בהם שימוש. ולכן, גם כאן מדובר בתשואה שתגיע אחרי פרק זמן ארוך למדיי. שימו לב – חשוב במקרה כזה להתייעץ עם עורך דין מקרקעין שיוכל לוודא שההליך נעשה כדין.

2. ברחבי העולם

ישראל ידועה כמדינה יקרה בכל הנוגע לעולם הנדל"ן ולכן זה לא באמת מפתיע שיש להשקעת נדל"ן בחו"ל יתרונות אטרקטיביים – ההשקעה יותר נמוכה וכתוצאה מכך, התשואה יותר גבוהה. ועדיין, החיסרון המשמעותי במיוחד בכל הנוגע להשקעה בחול יהיה כמובן המרחק. קשה להשכיר דירה לאדם שנמצא במדינה מרוחקת מאיתנו ולתפעל עבורו את כל הבעיות שצצות. פתרון נהוג יהיה לפנות לחברה מקומית שעוסקת במתן מענה לבעיות כאלה שבגדול, תנהל מול המשכיר את כל הבירוקרטיות במקומכם. לפני שאתם פונים להשקעה במדינה זרה, חשוב שתעשו את המחקר שלכם – תבינו מה המחירים הרווחים בשוק, מה הסטנדרט הקיים ובגדול – למה לצפות.

השקעות קטנות מסוג אחר

1. הלוואה חברתית

הלוואה חברתית היא ללא ספק תחום חדשני ומפותח – היא מגשרת על העמלות הגבוהות שמבאס לקבל מהבנק ומאפשר יתרון הדדי לשני הצדדים – למקבל ההלוואה, להנות מהלוואה עם ריבית נמוכה ולמעניק ההלוואה להנות מרווחים וריביות שעדיין מפיקות רווח נאה למדיי. ההלוואה לרוב תתבצע באמצעות פלטפורמה אינטרנטית אך קיימת משמעות רבה לגורם האנושי שמלווה לתהליך ומאשר אותו. מדובר כיום בשוק יחסית קטן ולכן, לא פשוט לקבוע במצב הנוכחי את מידת הסיכון בכל הנוגע לנושא. בין החברות שיכולות לאפשר לכם בתיווך למציאת לווה תוכלו למצוא את בלנדר, BTB ואי-לואן.

2. השקעה חברתית

בהשקעה חברתית אתם מעניקים לחברה מסוימת כספים במטרה להניב מאלה רווחים ביום שבו החברה תצליח לשגשג – מדובר ברכישה של מניות לכל דבר ועניין. התהליך למי שתהה הוא חוקי לחלוטין ומעוגן בחוק. בשביל להשקיע בחברה מסוימת, כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאתרים שעוסקים בנושא, בינהם האתרים Fundit ו-Headstart ולבחור את החברה שמסקרנת אתכם וכמות המניות שתרצו לקנות.

ביום שבו החברה תגיע ליעד ההשקעה אתם תרוויחו את מעמדכם כמשקיעים: יכולת לעשות אקזיט, לחלוק את הרווחים וכדומה. אמנם מדובר באפיק השקעה אטרקטיבי במיוחד אבל בסופו של דבר הוא לא מאוד בטוח – בחרו את ההשקעה שלכם בחוכמה ואל תשקיעו את כל הכסף שלכם במקום אחד.

3. חיסכון בבנק

חסכון בבנק הוא אמנם אפיק ההשקעה הפופולארי והמוכר ביותר בציבור הישראלי, אבל ללא ספק מדובר באחד הכי פחות רווחי שתוכלו למצוא. לרוב יהיה מדובר בפיקדון עם מדדי ריבית מינימליים וקבועים, מה שכמובן לא מקל על המשקיעים. אם במקרה תהיתם – כן, גם כשמדובר בהשקעות שאורכות עשרות שנים, מדד הריבית נותר נמוך. בקיצור – וותרו. ולמי מכם שרוצה לקרוא על דעתי בנוגע לחסכונות בבנק, מוזמן לקרוא את המאמר שלי על האינפלציה אל מול החסכונות בבנקים.

אז איך בוחרים את אפיק ההשקעה הנכון כשמדובר בסכומים קטנים?

בתכלס, אין תשובה נכונה אחת לשאלה הזאת. לכל אחד מהאפיקים השונים שפירטתי כאן, יש את היתרונות והחסרונות שלו. המשוואה הכללית בדרך כלל קושרת את מידת הסיכון במידת הרווח הפוטנציאלי. במילים אחרות, ההשקעה הנכונה לא תוכל במידה ודברים יתפקששו לקחת מכם סכומי כסף אדירים שבניתם עליהם לפרק הזמן הקרוב ומצד שני, לא תהיה בטוחה ברמה שתחסוך מכם רווח משמעותי.

במילים אחרות – לכל אחד יש את השיקולים שלו וסכומי הכסף שהוא מוכן לערב בעולם המופלא הזה. כל מה שצריך לעשות זה פשוט להקדיש את הזמן לחשוב, להתייעץ, לקרוא ובסופו של דבר להגיע להחלטה הנכונה. בשנים האחרונות יצא לי לעסוק בשוק הנדל"ן ולצלול עמוק לתחום ההשקעות הפיננסיות ואם אתם שואלים אותי – מדובר בעולם שלגמרי שווה להכיר מקרוב. אני מזמין אתכם להתעניין בקורס הנדל"ן שלי ואפילו סתם להתייעץ איתי על כל נושא שעולה לכם לראש.

שלכם, עדן.

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)