יצירת ערך בויקיפדיה – איך עושים את זה?

ויקיפדיה היא האנציקלופדיה המקוונת הבלתי מעורערת, אתר משפיע וחשוב בעידן האונליין והמקום הראשון שניכנס אליו כדי לבדוק האם זכינו בהתערבות עם חבר. ויקיפדיה היא מאגר תכנים מקוון ורב לשוני שבה ההמון הוא זה שעורך וכותב את התכנים. מאחוריה פועלת קרן אמריקאית ללא כוונות רווח בשם ויקימדיה שרק מתחזקת את השרתים, אבל את התכנים עצמם מתחזקים מאות אלפי מתנדבים מכל העולם, מה שהופך את ויקיפדיה לאנציקלופדיה חופשית שנושמת, חיה ומתפתחת בזכות חכמת ההמונים.

בזמן שאני כותב לכם את שורות אלה, אתר ויקיפדיה הישראלי מכיל 286,759 ערכים במדויק. השאיפה ליצור עוד ועוד ערכים חדשים לקידום המוניטין והקידום האסטרונומי בגוגל מבטאים צורך קיומי, אפילו בסיסי של אנשים וארגונים ליצור לעצמם ערכים ויקיפדיים משלל סיבות. אז איך באמת עושים את זה? ככה בדיוק: 

תהליך הרישום לויקיפדיה – איך זה עובד?

נתחיל מהאותיות הקטנות: ויקיפדיה היא חופשית, חברתית, גלובלית, מה שתרצו. ועם זאת, יש לה מערכת כללים נוקשה ואפילו פדנטית שאי אפשר לעקוף או לערער עליה. מהסיבה הזו, אתם עשויים ליצור ערך שויקיפדיה לא יקבלו וחשוב שתדעו איך להימנע מזה מראש. 

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להירשם לויקיפדיה. אתם אמנם יכולים לערוך גם מבלי להירשם, אבל אם תעשו זאת העורכים הוותיקים לא יקבלו את הדבר בעין יפה כל כך. בנוסף, אם תערכו ללא שם משתמש, תופיע במקומו כתובת ה-IP שלכם בכל פעולה שתבצעו.

הליך ההרשמה פשוט וקצר, מצריך מכם לבחור שם משתמש, סיסמה ולהזין מייל פעיל שאתם משתמשים בו, כדי שתהיה לכם תקשורת רציפה וטובה עם העורכים. 

מבחן הרלוונטיות של עורכי ויקיפדיה

רגע לפי שאפרט כאן על איך מקימים את הערך וכותבים אותו, חשוב לי להדגיש שזה לא סתם שיש ערכים שלא מתקבלים לויקיפדיה, אלא שכל ערך חדש צריך לעבור סוג של מבחן רלוונטיות. חלק מהנושאים רלוונטיים משום שכך נקבע ע"י חברי הקהילה, אך אם הנושא שלכם לא אחד מהם, הוא פשוט לא רלוונטי בהגדרה. אם רלוונטיות הערך סובייקטיבית, העורכים יכולים לפתוח על זה דיון.

הקריטריונים העיקריים שחברי הקהילה קבעו לנושאים הרלוונטיים הם: החשיבות הציבורית של הערך, היקף הסיקור התקשורתי שלו, גיבוי במקורות אובייקטיביים המאשרים את המידע הכתוב, עמידה במבחן הזמן (כלומר ערך שיישאר רלוונטי גם בעוד כמה עשורים) ועוד.

כדי להבין אם הערך שלכם כזה, אפשר לענות בעצמכם על הקריטריונים, או פשוט להתייעץ עם העורכים הוותיקים דרך דלפק הייעוץ והחממה – שתי הפלטפורמות המתאימות לכך בתוך ויקיפדיה. עשו זאת בצורה חכמה ומחושבת, כדי שלא תיראו כאילו אתם להוטים לדחוף ערכים מספימים. ובכלל, נסו לחשוב על כל האינטראקציה עם ויקיפדיה כאילו אתם אורחים באיזו טירת אצילים גדושה בסנובים, אבל אתם חייבים לשמור על פוליטיקלי קורקט כדי שלא יזרקו אתכם לצינוק.

כתיבת הערך (שימו לב, גם לזה יש חוקים)

סיימנו להתלבט על הערך וכעת הגיע הזמן לכתוב אותו. גם כאן מחכים לכם כללים קפדניים ברמה הטכנית, כמו עברית רהוטה ותקנית וצירוף מידע מהימן שיש לו מקורות כלשהם. בנוסף, שימו לב שאתם כותבים בצורה אובייקטיבית בלי דעות אישיות או ניסוחים בגוף ראשון ושני. עליכם לכתוב תוך חלוקה הגיונית לנושאים ופסקאות. אם אתם מתקשים, עברו על ערכים דומים לשלכם ונסו להבין את הסגנון.

העלאת הערך לתוך האתר

את הערך עצמו אפשר פשוט לכתוב בקובץ וורד רגיל ולהעתיק אותו לאחר מכן לממשק של ויקיפדיה. אבל מעבר לזה, תצטרכו גם להשתמש בקודים והתבניות שבתוך הממשק וכמובן לצרף תמונות. כדאי שתיעזרו כאן באשף העלאת הערכים שמסייע בשלבי ההעלאה וגם במדריכים הפנימיים של ויקיפדיה בנושא.

האם כל זה יעזור לי לקדם את האתר?

קישורים הם כמובן אחד האלמנטים הכי חשובים בקידום אתרים. למרות שהקישורים בויקיפדיה עצמה מבוססים כבר שנים על nofollow כך שהם לא "מחזקים" את האתר, בכל זאת ידוע (ועוד הרבה לפני פליטת הפה של העובד מגוגל שהודה בזה קבל עם ואינטרנט) שהקישורים שלה הם כוח משמעותי מאוד, בעיקר כשגוגל מתלבט לגבי אתר מסוים.

זה כמובן מאוד הגיוני שאתר שמקבל קישורים ממקום סמכותי כמו ויקיפדיה יקבל בוסט ולו רק משום שהוא משדר לגוגל "ניקיון כפיים" בנוגע לאיכות וטבעיות הקישורים שהוא מקבל. אלא שאצלנו באתרים הישראליים המדד החשוב הוא כמות המילים ופחות התוכן ואיכותו, מה שגורם לזה שיש הרבה ניסיונות לקשר עמודים ויקיפדיים מקצועיים לעמודי אתרים חסרי ערך שנראים בסוף כמו תחמנות זולה.

הטמעת אנקורים בויקיפדיה (אמ"לק – תהיו טבעיים)

אז איך כן להכניס פנימה קישורים? צרו משתמש קבוע שפעילותו מתמקדת בלשפר ערכים שונים ומגוונים, לא רק חיצוניים מן הסתם. קשרו תמיד לעמודים פנימיים ודאגו לקשר מהאתר שלכם רק את העמודים הכי איכותיים, אפילו אם לא תכננתם לקדם אותם.

יש סיכוי שימחקו לכם את הקישור, אבל אם לדעתכם הוא כן מוסיף ערך לקורא, אפשר להיכנס לעמוד השיחה של הערך בויקיפדיה ולדסקס (בנועם! אתם בטירה, זוכרים?) עם העורך שהסיר אותו.

ברגע שאתם מכניסים קישור, העורכים בויקיפדיה מקבלים על זה התראה. אותו דבר יקרה הפוך – אם מישהו יערוך את הערך שכתבתם. כך גם אתם תוכלו לבדוק אם הוכנס אליכם קישור רלוונטי, או שמישהו מנסה להשתיל אצלכם קישור ייעודי ל-SEO. איך בודקים מה נערך בדף שלכם? עוקבים אחרי עמוד "שינויים אחרונים" ומחפשים אחר כל מקום שהקישורים החיצוניים שלו שונים.

יתרונות הערך הויקיפדי למותג שאתם מקדמים

בישראל נושא ה-Branding מתחיל לצבור תאוצה משמעותית. לצד אלמנטים שיווקיים קריטיים כמו הסטוריטלינג והאודות האישיים שהופכים לליבת האדם או העסק, אפשר לראות שנוצר הרבה אוויר למי שמתעניין בדיוק עכשיו בנושאים כמו תדמית, יח"צ, ניהול מוניטין, פרסונות, משפיעני רשת וכו'.

ככל שהמותג שלכם חזק ואיכותי יותר, כך האפקט שלו על הקהל יהיה אדיר. ככל שיהיה לכם ערך בויקיפדיה, המותג שלכם יהפוך לחזק ואיכותי. מעגל קסמים שכזה.

הרי לא קשה לדמיין כמה קל יהיה לגולש הפוטנציאלי לחפש למשל עורך דין פלילי ולבחור את ההוא שקפץ ראשון מתוך ויקיפדיה. כתבו עליו, יש לו ערך, הישגים, נתונים והיסטוריה. ההערכה אליו גוברת, האמון והביטחון באיש ופועלו מתחזקים ושקוף שהמסך הבא הוא מסך החיוג למשרד שלו.

סיכום וחידודים אחרונים לפני שתצאו לדרך

ויקיפדיה הפכה עם הזמן למקור סמכותי, אמין וגם רשמי. היא מספקת תכנים וערכים לגורמים, אנשים וארגונים "מוכרים" שכולם מכירים ולכן תעשה לכם שירות תדמיתי מדהים.

חשוב לזכור – לפני שאתם יוצאים למלאכת הכתיבה, בדקו שאין ערך מקביל או זהה לזה שאתם עומדים ליצור וקראו קצת לספיגה של המבנה, החלוקה והניסוחים בערכים שדומים לשלכם.

ככל שתשמרו בכתיבת הערך שלכם על אובייקטיביות, שפה רהוטה ולא רשלנית (אם אתם לא מצוינים בזה, העבירו את המלאכה לכותב רהוט יותר), חלוקה למקטעים ופסקאות הגיוניות וכמובן שילוב קישורים ריאלי ותמונה – כך תצליחו ליצור לעצמכם ערך מושלם שמככב בתוצאות הקידום ומושך אליכם ים של טראפיק מוכוון ומזומן לפעולה.

בנוסף, ככל שכותב הערך הוא עורך מוכר ובעל היסטוריה טובה ואיכותית, כך הערך שלו צפוי להתקבל ולהישאר.

אומרים שדברים טובים לא מגיעים בחינם, אבל במקרה של יצירת הערכים בויקיפדיה, מי שיעשה את זה נכון ויכתוב על פי כל הכללים שפירטתי כאן יצליח ליצור לעצמו שם, תדמית, מוניטין וקידום נפלא ל-SEO מבלי ששום עלות הייתה מעורבת בסיפור.

זכרו לקשר מויקיפדיה בצורה אותנטית, טבעית ולא מתיימרת להתחכמות. ככל שתנסו לשלב אנקור עם טקסט שנכתב רק לצורך מטרה זו, כך תאבדו אותו מהר ע"י אחד העורכים. תזכרו כל הזמן שאתם בטריטוריה שבה הפז"מ מדבר הרבה וצריך לשמור מקסימום על כבוד בכל שיחה עם העורכים האחרים. בקיצור, אל תתיימרו לדעת טוב מהם. אתם הקוצים והם השושנה.

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)