גיף עדן שרעבי
קידום אתרים » מאמרים על SEO » תגיות Noindex – איך משתמשים בהן כמו שצריך עבור גוגל?

תגיות Noindex – איך משתמשים בהן כמו שצריך עבור גוגל?

יכולות להיות סיבות רבות שיביאו אתכם למסקנה כי מוטב לכם לחסום עמודים בפני גוגל. הרי לא תרצו שגוגל תסרוק את כל העמודים באתר, תמיד ניתן יהיה לחשוב על סיבות שונות.

האזינו לכתבה

במקרה שבו תרצו לחסום כמות גדולה של עמודים ניתן לעשות זאת על ידי קובץ ה-Robots.txt. אך מה עושים אם רוצים לחסום רק עמוד אחד מסוים בין העמודים הקיימים באתר? הדרך הנכונה לעשות זאת היא על ידי שימוש בתגיות Noindex. במאמר הבא אנו הולכים לספר לכם כיצד תוכלו להשתמש בתגיות האלה בשביל לחסום עמוד מסוים. גם אם כרגע לא תרצו להשתמש באופציה הזאת, טוב שתכירו אותה לכל מקרה. הרי אי אפשר לדעת מתי תמצאו את עצמכם במצב שבו יהיה צורך לחסום עמודים בפני גוגל. לא מן הנמנע כי כרגע מוטב לכם לחסום חלק מהעמודים באתר – אך אינכם מודעים לכך. הגיע הזמן לשים את כל הדברים על השולחן, כדי שתוכלו להשתמש בהם במידת הצורך. כמעט כל מי שיש בבעלותו אתר השתמש לפחות פעם אחת בתגית Noindex באופן מסוים.

תגיות Noindex – על מה מדובר?

כל מי שבונה ומקים אתרים מכיר רשימה ארוכה של תגיות בהן ניתן להשתמש לצרכים שונים. כל תגית מביאה איתה את היכולת לשנות את המצב הקיים, כל זאת לאחר הטמעתה באופן הנכון. תגיות Noindex הן תגיות מטא רגילות שניתן להכניס אותן לאזור של ה-<head>. ההטמעה יכולה להיעשות ישירות ל-HTML של האתר, במידה ויש לכם גישה אליו. מי מכם שמסתבך עם קוד HTML יכול לעשות זאת על ידי תוספים שונים שמקלים את העבודה. התוסף הכי מוכר להטמעת תגיות מכל הסוגים הוא תוסף ה- Yoast, אך כמובן שיש תוספים נוספים. חשוב להגיד כי גוגל כן יסרוק את העמוד כחלק מסריקת האתר, אבל בשונה מעמודים אחרים לא יאונדקס. זוהי הסיבה שבגלה חשוב להשתמש בתגיות האלה, כך תימנעו מצב שבו עמוד לא רצוי ייכנס לגוגל. אם לא תבחנו אילו עמודים נכנסו למנוע החיפוש של גוגל זוהי יכולה להיות בעיה רצינית לקידום האתר.

מתי נעדיף להשתמש בתגיות Noindex?

1. עמוד שלא סיימנו לעבוד עליו

במערכות מתקדמות ישנה אפשרות להפוך את העמוד לעמוד טיוטה עד לסיום העבודה. אך במערכות מיושנות האפשרות הזאת לא נמצאת על הפרק, מה שיכול להוות בעיה. מהצד שלכם תרצו לדעת כי גוגל לא מאנדקסת את העמוד עד שלא תסיימו את העבודה עליו. הרי אם העמוד יעלה תוך כדי העבודה, הדירוג שלו עשוי להיות נמוך מהדירוג הרצוי. מהסיבה הזאת יש כאלה שמשתמשים בתגיות Noindex כדי למנוע מגוגל לאנדקס עמודים לא מוכנים. אחרי שתסיימו את העבודה על העמוד תוכלו להסיר את התגית בשביל שגוגל תאנדקס את העמוד כמו שצריך. כך כבר מהתחלה העמוד יקבל את הדירוג הנדרש בהתאם לאיכותו.

2. עמוד שמיועד לגולשים ספציפיים

יש עמוד מסוים באתר שלא תרצו שכל גוגל בגוגל ימצא אותו? אם זוהי המציאות הבעיה הכי גדולה מבחינתכם תהיה שגוגל תאנדקס אותו. הרי מהרגע שגוגל תאנדקס את העמוד הוא יופיע בתוצאות החיפוש לעיניי כל. יכול להיות שבשלב מסוים הוא יופיע בתוצאות החיפוש הראשונות בביטויים מסוימים. על ידי הכנסת תגית Noindex תוכלו למנוע מגולשים בגוגל לאתר את העמוד הזה בקלות. המלצה נוספת אליכם תהיה לדאוג כי העמוד יהיה מוסתר בתוך האתר, כך יהיה קשה לאתר אותו. ההגעה לעמוד יכולה להתבצע על ידי שליחת קישור שאותו תשלחו לאנשים הרצויים. השימוש בתגיות Noindex ימנע מצב שבו עמוד מסוים יהיה נחלת הכלל שלא לצורך.

3. עמוד שעובר מתיחת פנים

לאורך השנים תמצאו את עצמכם משדרגים את העמודים באתר כדי לשפר את דירוגם. קידום אורגני בגוגל מחייב אתכם להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק בהקשר הזה. עמוד שעובר מתיחת פנים מותח שלא יהיה מאונדקס במנועי החיפוש משלל סיבות. הכנסת תגית Noindex כמו שאמרנו תימנע מגוגל לאנדקס אותו שוב עד שתסתיים העבודה. אחרי שסיימתם את מקצה השיפורים תוכלו לאפשר לאלגוריתם של גוגל להגיע אליו שוב. רק שהפעם תהיה הפתעה טובה כי העמוד יהיה מוכן לגמרי לסריקה אפקטיבית. לא פעם העבודה על עמודים שונים באתר יכולה לקחת זמן רב כדי שהם יהיו מושלמים. הרי אף אחד לא ירצה למצוא את עצמו מסתפק בעמודים עם תוכן דל או כאלה שלא מספקים את הסחורה.

4. עמוד שלא מוגדר כחלק מהאתר

עמודים רבים באתר יכולים לשמש אתכם לקמפיינים חיצוניים שאמורים לתת תמורות שונות. אין סיבה שגוגל תאנדקס את העמודים הללו מכיוון שהם עשויים להוריד את הדירוג של האתר. עמודים שאמורים להיות שיווקיים יהיו כאלה שפחות שמים בהם דגש על SEO. כתוצאה מכך התרומה של העמודים להגדלת המכירות תהיה גבוהה. מצד שני התרומה שלהם לקידום האורגני של האתר תהיה שלילית. טוב לשים תגיות Noindex לאותם עמודים בשביל למנוע מגוגל להחשיב אותם כחלק מהאתר. כמובן שתוכלו לקדם את העמודים הללו באופנים אחרים מבלי לשייך אותם ישירות לאתרכם. כל אחד יבחר את הדרך הנכונה עבורו לקדם את העמודים שאמורים להגדיל את היקפי המכירות.

5. עמוד שאין לו תרומה לקידום האורגני

חלק מהעמודים באתר יכולים להיות חשובים לקיומו, אך בהקשר של קידום אורגני הם לוקים בחסר. כל עמוד שעולה לאתר צריך להיות עמוד שאתם בודקים אותו תחת זכוכית מגדלת. הרי עמודים לא טובים עשויים לקחת אתכם לאחור, ולעצור את כל העבודה הקשה שאותה עשיתם. עמודים כמו פורומים ייקחו אתכם לאחור במקום להצעיד אתכם קדימה. הרי לא באמת תהיה לכם שליטה על התוכן שהגולשים מעלים לאותם עמודים. טוב להכניס תגית Noindex לעמודים הללו כדי למנוע מהם להסב לכם נזק שתתקשו להשתקם ממנו. נזכיר כי בכל רגע נתון תהיה לכם היכולת להסיר את התגיות במידה ותרצו שגוגל יאנדקסו את העמוד. טוב לנקוט משנה זהירות עד שתבינו את התרומה של כל עמוד לקידום האורגני.

6. עמוד שנכון לעכשיו לא רלוונטי

עמודים שהיום לא רלוונטיים יכולים להיות רלוונטיים בעתיד הקרוב או הרחוק. מצד אחד אין סיבה שתורידו את העמוד מהאתר, הרי יש בו תוכן שתרצו להשתמש בו. מצד שני לא תרצו שכל הגולשים בגוגל יופנו לעמוד שנכון לכתיבת שורות אלה לא רלוונטי בשביכם. זה עשוי לצייר את העסק שלכם בצורה פחות טובה בעיניהם. לפיכך הכנסת תגיות Noindex תמנע מאותו עמוד להיות מוצג במנוע החיפוש של גוגל בזמן חיפושים. אך מצד שני ברגע שהתוכן שנמצא בעמוד יחזור להיות רלוונטי תוכלו להחזיר אותו לתוצאות החיפוש. היכולת לשחק עם תגית Noindex יקל עליכם מאוד פרוצדורות מורכבות בתוך פאנל הניהול עצמו.

איך מוסיפים תגית Noindex?

נדרשת הבנה בסיסית בקוד HTML כדי להוסיף תגיות Noindex באופן עצמאי. אך כמו שכבר נאמר, תמיד ישנה אפשרות להשתמש בתוספים שיעשו את החיים לקלים. הרי לא כולם ירצו להתעסק עם קוד, בו בזמן שלא מדובר על קוד מסובך שדורש ידע מעמיק. גם מי שניסה להטמיע בעבר בהצלחה תגית אחרת, יצליח ככל הנראה להטמיע תגית Noindex. ההטמעה נעשית על ידי העתקת קטע הקוד הבא:

<html><head>

<meta name="robots" content="noindex, nofollow"‎>

נדגיש כי קטע הקוד הזה ימנע מגוגל לסרוק אותו בזמן שהוא סורק את האתר. שתסיימו לעבוד על העמוד תוכלו להסיר את התגית הזאת כדי לאפשר לגוגל לסרוק את העמוד בפעם הבאה. מה אתם מטמיעים בעמוד אם תרצו שגוגל תסרוק את העמוד, אך מבלי להציג אותו בתוצאות החיפוש עצמן? תוכלו להטמיע את קטע הקוד הבא:

<html><head>

<meta name="robots" content="noindex, follow"‎>

כל אחד יבחר את קטע הקוד בהתאם למטרות שאותן הוא ירצה להשיג על ידי ההטמעה.

האם ניתן לבצע חסימה כפולה לעמוד?

יש כאלה שרוצים לקחת מקדם ביטחון לכם הם עושים לעמוד מסוים חסימה כפולה. מה זאת אומרת? כלומר גם לחסום קבוצה של עמודים באמצעות robots.txt ולאחר מכן לחסום עמוד מסוים עם תגית Noindex. על פניו המחשבה יכולה להישמע הגיונית, הכי טוב לא לקחת סיכונים בהקשר הזה. גוגל לא באמת יודעת להבין כי מדובר על חסימה כפולה של עמוד, התגית הראשונה היא הקובעת. הרי ברגע שהאלגוריתם של גוגל קורא תגית אחת הוא פועל על פי ההנחיה שלה. משמעות הדבר שאם תחסמו עמוד מסוים באמצעות robots.txt הוא יוכל להופיע בתוצאות החיפוש של גוגל. הטיפ שלנו אליכם הוא לחשוב מה תרצו לעשות עם כל עמוד בנפרד ולא לשכפל תגיות. כך תימנעו מצב שהאלגוריתם של גוגל יבין משהו הפוך ממה שבאמת תרצו שהוא יבין בקריאת התגיות.

איך גורמים לגוגל לאנדקס עמד במהירות?

אחרי שתסירו תגיות Noindex, הרצון יהיה כי גוגל יאנדקס את העמוד במהירות. הרי יכול לעבור זמן רב עד שהוא יאנדקס אותו באופן טבעי יחד עם כל העמודים האחרים באתר. הדרך הכי פשוטה תהיה פשוט לשלוח בקשת אנדוקס לגוגל בה תדגישו את העמוד הזה באופן נקודתי. יש כאלה שאפילו משקיעים בקישור חיצוני מאתר חזק על מנת לזרז את המצב. בו בזמן תוכלו לשלב בתוך האתר קישור פנימי לאותו עמוד באותו תרצו לאנדקס. הפעולות האלה יגרמו לגוגל לאתר במהירות את העמוד הזה, וגם לאנדקס אותו תוך זמן קצר. אנו מדברים על מספר ימים שלאחריהם העמוד יהיה מאונדקס כמו כל שאר העמודים באתר. קחו בחשבון כי בשביל שהעמוד יתקדם במעלה הדירוג של גוגל יהיה עליכם לבנות אותו בצורה נכונה. יש לכם את כל הזמן שבעולם בזכות תגיות Noindex לדאוג שהעמוד יהיה בנוי לעילה ולעילה.

איך מוצאים עמודים באתר עם תגיות Noindex?

האפשרות הראשונה למציאת עמודים שיש בהם תגית Noindex היא על ידי התוכנה Screaming Frog. מדובר על תוכנה שסורקת את כל העמודים באתר ונותנת לכם מידע אודותם. בלשונית Indexability Status תקבלו תיאור של כל העמודים שלא מאונדקסים בגוגל. בכל אחד מהעמודים תמצאו את הסיבה שבגללה הוא לא מאונדקס על ידי מנוע החיפוש. כך תוכלו לאתר עוד עמודים שגוגל לא מאנדקס מכל מיני סיבות שונות. גם באתרי אינטרנט שונים תוכלו לקבל מידע על עמודים שיש בהם תגיות Noindex. אך מבחינתכם מדובר על אפשרות שהיא קצת פחות אמינה בהשוואה לתוכנות ייעודיות לשם כך. חשוב לזכור כי עמודים שנוספו להם ביום האחרון תגית נואינדקס לא בהכרח יופיעו במקומות הללו. בכל זאת לוקח כמה ימים עד שהתוכנות וגם האתרים מעדכנים את המידע שברשותם. אך אם עברו כמה ימים אין סיבה שלא תאתרו את אותם עמודים, ואם משהו לא ברור שווה לעשות בדיקה מקיפה.

שאלות נפוצות על הוספת תגית Noindex

במיוחד עבורכם הכנו מאמר מפורט שבו תוכלו לראות את כל המידע על הוספת תגית Noindex. יש לגלול למעלה בכדי לקרוא יותר על הנושא.
אנו נותנים מענה לכל הנושאים של שיווק בדיגיטל ובדגש על קידום אתרים. יש ליצור איתנו קשר לגבי הוספת תגית Noindex בכדי לראות האם נוכל לעזור לכם בנושא.
במידה והשירות של הוספת תגית Noindex הוא שירות שניתן לתמחר, רשמנו מחירים מוערכים במאמר, אך לקבלת מחירים מדוייקים יש ליצור איתנו קשר.

מי כתב את המאמר על הוספת תגית Noindex?

אז מה היה לנו עד עכשיו?

להצעת מחיר על שירותי קידום אתרים מלאו פרטים או התקשרו אל 050-9595003

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
יש לך שאלה בנושא קידום אתרים?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)