בניית אתרים בחינם – האם זה מתאים לך?

מי בעצם צריך אתר?

קיים כיום מגוון אדיר של אתרים ברחבי הרשת – החל ממנועי חיפוש המוכרים לכולנו ורשתות חברתיות ועד לכמובן אתרים קטנים ונישתיים שמשמשים עסקים, אנשים רגילים ובעלי תחביבים. בשביל לעשות לכם קצת סדר, אלו הם כמה מקרים בהם אולי יהיה לכם שווה לפתוח אתר משלכם, בין אם מדובר בבניית אתר בחינם או בתשלום.

בניית אתרים בחינם ללא תשלום

1. כתיבת בלוג אישי

אם אתם נהנים מכתיבה יוצרת, בעלי ידע רחב בתחום מסוים או שהייתם מעוניינים לחלוק את היומיום השגרתי שלכם – אולי שווה לכם לפתוח בלוג אישי באתר מיוחד משלכם.

2. פתיחת חנות איקומרס

חנות איקומרס היא אפשרות פשוטה למדיי שתאפשר לכם למכור מוצרים ברחבי הרשת בקלות, מבלי להשכיר שטח פיזי ממשי. מדובר בדרך פשוטה להרוויח לא מעט כסף, במידה ותנהלו את העניין כמו שצריך.

3. יצירת אתר עסק

אם אתם מחפשים דרך נוספת למנף את העסק שלכם ומעוניינים לשווק אותו כמו שצריך – כנראה ששווה לכם לפתוח אתר עסק משלכם. שם תוכלו להעביר את האג'נדה האישית שלכם, להציג את השירותים שאתם מעניקים ולתת ללקוחות הפוטנציאליים רושם ראשוני אישי ונעים במיוחד.  

4. העברת קורס אינטרנטי

בניית קורס אינטרנטי באתר אישי משלכם יכולה לעזור לא רק לאחרים ברכישת ידע איכותי ורחב בתחום ההתמחות שלכם – אלא גם לעזור לכם להרוויח קצת מהצד. אחרי שתבנו את הקורס כמו שצריך, תוכלו להנות מהתוצר והרווחים תקופה ארוכה קדימה.

במילים אחרות, אתרי אינטרנט הם דרך פשוטה למדיי להגדיל את ההון האישי שלנו – עם השקעה של זמן והרבה התמדה וסבלנות תוכלו בקלות להתקדם ולהצליח.

למה שזה יעלה בכלל כסף?

בסופו של דבר, על איכות צריך לשלם. עיצוב של אתר איכותי, מתקדם שעונה על סטנדרטי העיצוב הקיימים כיום יכול להיעשות לבד – אבל גם יכול להתבצע על ידי מומחה. שירותים של מומחי עיצוב יכולים לעלות לכם סכומים גדולים של כסף ואפילו לגרום לכם להיות תלויים באנשי המקצוע גם לאחר הקמת האתר. השירות כמובן יהיה איכותי וברמה גבוהה (במידה ותבחרו את האדם הנכון), אבל בהרבה מקרים מדובר בעבודה שתוכלו לבצע לגמרי לבד.

אבל האמת היא, שכיום אתם יכולים לבצע את התהליך לגמרי לבד. קיימות כיום פלטפורמות רבות שמנגישות את תהליך בניית האתר שעד לא מזמן דרש ידע מעמיק בתכנות לאדם הממוצע. אבל עדיין – יש הרבה הוצאות שנלוות לשירותים.

בניית האתר תדרוש מכם לא פעם רכישה של שטח אחסון, תשלום שנתי על דומיין וכמובן – תשלום על הפיצ'רים העיצוביים שעומדים לרשותכם. קיימת אפשרות בפלטפרומות רבות כמו וויקס ווורדפרס להקים בכל זאת אתר באופן חינמי לגמרי – אבל יהיו לדבר כמה השפעות.

1. הגבלה באפשרויות העיצוביות

ההגבלה הקלאסית ביותר תבוא לידי ביטוי כמובן באפשרויות העיצוביות. הפלטפורמות השונות יעניקו לכם אפשרויות עיצוב בסיסיות למדיי שיתנו לכם להקים אתר גנרי ולא יותר מידי מרגש. עם משחק נכון עם האפשרויות תוכלו להפוך את האתר שלכם למיוחד – אבל לא פעם, התוצר הסופי פשוט לא יספק אתכם. ההגבלות יבואו לידי ביטוי במסגרות העיצוביות, בפ'יצרים שתוכלו לגרור לאתר ולעיתים אפילו בפונטים ובצורת הממשק.

2. שילוב פרסומות באתר

דרך נוספת שבה ייתכן שילחצו עליכם פלטפורמות בניית האתרים, תהיה לשלב פרסומות באתר שלכם מבלי רשותכם. על הפרסומות כמובן לא אתם תקבלו את הכסף, אלא הן – כך יוכלו להרוויח מהנוכחות של האתר שלכם ברשת מבלי שנדרשתם לשלם. במידה ומדובר באתר עסק, הדבר כמובן יוריד מהרשמיות שלו ויוכל לפגוע בתדמית – קחו את העניין בחשבון.

3. בחירת שם הדומיין

חלק מפלטפורמות בניית האתרים בינהן וויקס, יבחרו עבור המשתמשים החינמיים שלהם את כתובת האתר. האתר יהיה מקושר לוויקס ישירות בדומיין ובכך יוכלו לייחצן את עצמם דרכו.

במילים אחרות, בנייה של אתר חינמי ללא ידע מקדים בתכנות הוא אפשרי ועדיין – בהרבה מקרים התוצר יהיה בינוני ולא רשמי מספיק לרמה אליה אתם מכוונים.

4. חסימת אמצעי תשלום

במרבית המקרים, פלטפורמות שיאפשרו הקמת אתרים חינמית יחסמו עבורכם את האפשרות לשלב באתר ממשקי תשלום שיאפשרו לכם ללקוחות שלכם להעביר לכם כספים. במקרים כמו חנויות איקומרס, אתרי תרומה ולמעשה גם באתרי עסק – מדובר בבעיה.

אז מי בכל זאת יפתח אתר בחינם?

1. אדם שפותח אתר לכיף

אם תמיד רציתם לפתוח אתר משלכם, אם יש איזשהו תחביב שהייתם רוצים לחלוק עם הגולשים האחרים ברשת ובמילים אחרות אם מדובר בתחביב חסר רווח – יכול להיות ששווה לכם לפחות בהתחלה לפתוח אתר חינמי. כך תוכלו להנות מאתר אישי משלכם מבלי לבזבז כסף.

2. אדם שבוחן אפשרות של אתר עסק

אם אתם בוחנים פתיחה של אתר אישי לעסק המיוחד שלכם – יכול להיות ששווה לכם להתחיל קודם בבנייה של אתר חינמי. כך תוכלו לבחון את האפשרויות השונות, להתרשם אפילו מפלטפורמות בניית האתרים השונות ולחשוב האם מדובר בצעד הנכון עבור העסק שלכם. אם אתם שואלים אותי – פתיחה של אתר עסק היא הכרחית לשיווק נכון ויעיל של כל חברה.

3. אדם שמחפש דרכים לחסוך כסף

אם אתם לחוצים על כסף, נמצאים בתקופה לא טובה בעסקים או סתם קמצנים (סתם סתם…), יכול להיות מדובר באחלה אופציה עבורכם. בממשקים חינמיים ניתן ליצור אתר שיכול לענות אולי על השאיפות שלכם.

איזה אופציות חינמיות קיימות?

חלק משמעותי מפלטפורמות בניית האתרים ברשת מציעות את שירותיהם גם במתכונת חינמית לחלוטין. בשביל לעשות לכם קצת סדר, אלו הן כמה פלטפורמות בהן תוכלו לבנות אתר בחינם.

1. Wix

הפלטפורמה הישראלית לבניית אתרים וויקס, מציעה למשתמשים שלה את שירותיה במתכונת מצומצמת חינמית שתוכל לאפשר לעצב בממשק הנוח שלה אתר משלכם. חסרונות? וויקס תשלב לכם באתר פרסומות, תבחר עבורכם את דומיין האתר, תמנע מכם להתחבר לשירותי גוגל ולא תאפשר לכם לקבל תשלום מהלקוחות. במילים אחרות – וויקס תתאים אולי לאלו מכם שירצו לפתוח בלוג, אבל לא ממש לאחרים. לקריאה נוספת על פתיחת אתר בוויקס, מוזמנים לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא בקישור הבא.

2. Weebly

וויבלי תציע לכם לבנות את האתר האישי שלכם לגמרי לבד בשילוב של פרסומות. על מנת להסיר אותן, תצטרכו לשלם 12 דולרים לחודש בתשלום שנתי. בוויבלי תוכלו להנות מאפשרויות SEO מתוחכמות יותר שיוכלו לעזור לכם לקחת את האתר שלכם לשלב הבא.

3. WordPress.com

אל תתבלבלו, לא מדובר במערכת וורדפרס עליה דיברתי בעבר, אלא בגרסה מעט אחרת. ב-Word.press.com תוכלו להנות מתוכנית מעט דומה לזו של וויקס. בשביל לחסוך לעצמכם פרסומות – תצטרכו לבחור בתוכניות שעולות חמישה דולרים לחודש או יותר. תוכלו לבחור גם ללכת על וורדפרס הקלאסית בגרסה קצת מורכבת אבל זולה – לרכוש אחסון ודומיין שמקושר לוורדפרס ולהקים את האתר לא דרך התוכנה ישירות. על האופציה הזאת, לא ארחיב כאן (עוד על בניית אתרים בוורדפרס).

מלבד הפלטפורמות שציינתי, תוכלו למצוא את Jimdo, Google Sites, 2all ורבות נוספות.

אז האם באמת כדאי לבנות אתר חינמי?

בשורה התחתונה, לדעתי האישית לא. אתר חינמי ייתן לכם מענה חלקי לצורך האישי שלכם ובמרבית המקרים לא יגשים את השאיפה שלשמה הוא הוקם. ריבוי הפרסומות, היעדר יכולות ה-SEO המשמעותיות, חסימת אפשרות התשלום והגבלת היכולות העיצוביות ימנעו מכם ליצור את האתר המושלם עבורכם.

אמנם עד לא מזמן, בבנייה של אתר הייתם מחויבים לערב איש מקצוע ולהשקיע סכומים נאים אבל כיום מדובר בהשקעה של כמה דולרים עד עשרות דולרים לחודש – סכום סמלי שיכול לעזור לכם בטווח הרחוק להרוויח לא מעט.

במילים אחרות, אני לגמרי מאמין שיש מקומות שבהם אפשר וכדאי לחסוך, אבל בניית אתר היא כנראה לא אחד מאותם המקרים. אני ממליץ לכם להתלבט בין האפשרויות השונות ולמצוא את הדרך שעובדת עבורכם הכי טוב – יכול להיות שתרצו להיעזר באיש מקצוע, סיכוי לא רע שתוכלו להסתדר לגמרי בעצמכם. כך או כך, כל בחירה שתעשו תהיה הבחירה הנכונה עבורכם. שיהיה לכם המון בהצלחה!

כתוב/כתבי תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)