איך פותחים בלוג באינטרנט?

מתי נפתח בלוג?

בלוג אינטרנטי יכול לעסוק במגוון אדיר של נושאים. הוא יכול לעסוק בספרים שקראנו ואנחנו אוהבים, בטיפים אישיים שלנו לשמירה על אורח חיים בריא וכן אתם צודקים – הוא יכול להתאים גם בשביל לשווק את בית העסק האישי שלנו. את הבלוג נוכל לשים באתר העסק, בדף מובנה בקהילת בלוגרים או באתר חדש נפרד. מה האפשרויות? מה היתרונות והחסרונות של כל דבר? מקווה לעשות לכם קצת סדר.

פתיחת בלוג במערכת חינמית

אין אחד שלא מכיר את ממשקי הבלוגים החינמיים – הבלוגים של תפוז, גוגל (Blogger), סלונה ורבים נוספים. מדובר בממשקים חינמיים ונגישים שיאפשרו לכם בקלות מירבית לפתוח בלוג משלכם, לצד בלוגים רבים אחרים.

יתרונות? מדובר באופציה פשוטה, שלא דורשת מכם כסף. הממשק נוח ונגיש מאוד לתפעול.

חסרונות? הבלוג שלכם יעמוד לצד בלוגים רבים אחרים שעוסקים לא פעם בנושאים מאוד דומים. כלומר, במידה ואתם בית עסק שמנסה למצוא מקום נוסף לשווק את עצמו, או אדם שמעוניין לפתוח בלוג שיתפוס תהודה – מדובר כנראה באפשרות הלא נכונה עבורכם.

פתיחת בלוג בתשלום

בלוג בתשלום יעמוד בפני עצמו באתר נפרד ויכול בקלות להוות מקפצה לבית העסק שלכם. את הבלוג תוכלו לשים בתוך אתר העסק שלכם, או ליצור בממשק נפרד.

יתרונות? מציב את התכנים שלכם בפני עצמם, בנפרד מתכנים של מתחרים.

חסרונות? התשובה צפויה למדיי, בלוג בתשלום דורש מכם כמובן להשקיע קצת כסף.

במדריך הבא נפרט עבורכם איך תוכלו לפתוח בלוג משלכם באמצעות וורדפרס, מערכת פשוטה לבניית אתרים.

לפני הכל – מה בעצם מבדיל בלוג מאתר?

בלוג יציג את כל הפרסומים שלכם באיזה סדר שתרצו (הגיוני שתבחרו ברצף כרונולוגי). בבלוג הגולשים יוכלו להגיב לכם על הפרסומים וגם ליצור שיח. לעומת זאת, באתר אינטרנט יש אוסף של עמודי אינטרנט עם קשר בינהם שעוסקים באיזשהו נושא, כמובן ללא יכולת להגיב. בלוג יכול להיות בתוך אתר ודוגמא קלאסית לאפשרות כזאת היא אתר של בית עסק, עם דף בלוג שנוגע לדברים שהוא מוכר.

מה נשים בבלוג שלנו?

תכני הבלוג כמובן יושפעו מהמטרה שאליה אתם רוצים להגיע. בלוג שנוגע לתחביב מסוים יכול לעדכן על ההתקדמות שהייתה לכם באותו התחביב, בלוג אישי יכול לעדכן על ההתפתחויות בחיים האישיים שלכם, ובלוג עסקי יכול להציע המלצות מגוונות שנוגעות לתחום העיסוק של בית העסק שלך.

על שיווק אורגני שמעתם?

באמצעות שימוש במילות החיפוש שישמשו את הלקוחות הפוטנציאלים שלכם במציאת העסק במאמרי הבלוג שלכם, תוכלו להקפיץ את האתר שלכם גבוה במנועי החיפוש – במקום שתופיעו בעמוד השביעי או השמיני בגוגל, שימוש נכון בבלוג שלכם יכול לעזור לכם להופיע כבר בתוצאות הראשונות.

אז איך ניצור בלוג?

בהסבר לא אתמקד בבלוג שנבנה באתר האינטרנט שלכם אלא דווקא ביצירת בלוג חדש ב-Wordpress, פלטפורמה פשוטה ונגיש שמתאימה לכל מי שיצר או לא יצר בעבר תכנים משלו ברשת האינטרנטית.

קצת על הדומיין שלכם

דומיין הוא הכתובת של האתר שלכם. הדומיין של האתר שלכם חייב להיות ייחודי. בבחירת הדומיין תוכלו גם לבחור את הסיומת (com, net, co.il). אני לא מוצא סיבה ללכת על סיומות מורכבות – במידה והתוכן שלכם פונה לישראלים כנראה שהגיוני שתבחרו ב-“co.il” ובמידה ואתם מתכננים לפרסם תוכן באנגלית, כנראה שהבחירה האידיאלית היא סיומת “com”. לבדיקת המקוריות של הדומיין שלכם, לחצו כאן.

רכישת הדומיין ונפח אחסון

שימוש בדומיין הוא כמובן לא חינמי – תצטרכו לשלם על בעלות על הדומיין שלכם מחיר סימלי אחת לשנה או כמה שנים. כיום ישנם אתרים רבים שיאפשרו לכם לרכוש נפח אחסון ודומיין בחבילה אחת משותפת, כאשר האפשרות הנפוצה, הזולה וכנראה הטובה ביותר בשוק היא דרך האתר Bluehost.

אז יאללה, בואו נתחיל!

היכנסו לאתר ולחצו על סרגל הכלים:

איך פותחים בלוג באינטרנט-1

לחצו על אופציית וורדפרס ושם בחבילה הראשונה שמוצעת (אין צורך באפשרות ה-Pro):

איך פותחים בלוג באינטרנט-2

לאחר מכן יפתח בפניכם עמוד עם אפשרויות החבילות השונות. תגללו את הדף מעט למטה ותראו את התפריט הבא. בחרו באפשרות הבסיסית (כשזה נוגע לבלוג, אין לכם צורך במשהו מורכב יותר):

איך פותחים בלוג באינטרנט-3

לאחר מכן, הכניסו את שם הדומיין שבחרתם (יכול להיות מדובר גם בשם דומיין שכבר נמצא בבעלותכם שקניתם בפלטפורמה אחרת).
באותו הדף גם תוכלו לבחור בחבילה של שלוש שנים, שנתיים או שנה – כמובן שככל שמדובר בפרק זמן ארוך יותר העניין משתלם, אבל זאת כבר החלטה שלכם:

איך פותחים בלוג באינטרנט-4

לאחר מכן, יוצעו לכם כל מיני אפשרויות לפיתוח החבילה. אין לכם צורך לרכוש אותן, החבילה הבסיסית מספיקה. עגלת הקניות שלכם אמורה להיראות בערך ככה:

איך פותחים בלוג באינטרנט-5

לאחר מכן, לחצו על “Continue” ומלאו את פרטי העסק שלכם ופרטי התשלום. אחרי שסיימתם עם זה – מזל טוב! הצטרפתם ל-Bluehost. לאחר שתיצרו סיסמא לחשבון שלכם תועברו לבחירת הרקע (Theme) של האתר שלכם. תבחרו באחת מהאפשרויות, נעמיק בזה עוד מעט קצת יותר. לאחר הבחירה, תחכו כמה רגעים וייפתח ממשק הניהול של האתר שלכם. האתר שלכם כבר קיים ברשת – אם תחפשו את הדומיין שלכם בגוגל, תראו הודעה מרגשת שנראית כך:

איך פותחים בלוג באינטרנט-6

הוספת רקע מיוחד לאתר

בזמן טעינת האתר, תוכלו לבחור תבנית מתקדמת יותר לאתר שלכם מהאפשרויות של החינמיות של וורדפרס או מהאפשרויות שתוכלו למצוא בתשלום אם בא לכם להשקיע קצת יותר. בכל אופן, שווה שתשימו לב בזמן הבחירה שהאפשרות שלכם נתמכת בגלישה בסלולר וב-RTL (במידה ואתם מתכננים לכתוב בבלוג תוכן בעברית). אפשרות נוספת אגב, היא להיעזר במעצב אתרים מקצועי שיעצב לכם את האתר בדיוק כמו שאתם רוצים.

בשביל להוסיף את הרקע שלנו ניכנס לממשק ניהול האתר שלנו ונבחר ב-Appearance ושם ב-Theme. כשניכנס לעמוד ה-Theme נבחר ב-Upload ותפתח בפנינו האפשרות לעדכן את הרקע שלנו:

איך פותחים בלוג באינטרנט-7

כשנגלול את המסך נוכל להוסיף את ה-Theme שלנו שנמצא בקובץ Zip:

איך פותחים בלוג באינטרנט-8

נחכה מספר רגעים להתקנה ולאחר מכן, נלחץ על הפעלת ה-Theme שלנו ב-Activate, ונתחיל בשימוש בתבנית באמצעות הלחצן “Get started”. בהתקנת התבנית ניעזר במסמכים וסרטונים שמלווים לה שיסבירו לנו איך להטמיע אותה כמו שצריך.

הגדרות סופיות

קישור פוסטים לאתר – הגדירו שהפוסטים שתכתבו יהיו מקושרים לאתר דרך ההגדרות (Settings), Permalinks ווידוא סימון עיגול בשורת ה-Post name:

איך פותחים בלוג באינטרנט-9

הגדרות כלליות נוספות – היכנסו בהגדרות להגדרות כלליות (General) והגדירו את המייל אליו האתר מקושר, השעה האיזורית, שפת ממשק ניהול הוורדפרס וכתובת האתר שלכם – ביחרו באופציית https ולא ב-http הרגיל, בחבילה בבלוהוסט רכשתם אבטחת SSL.

איך פותחים בלוג באינטרנט-10

ועכשיו, לעבודה!

אחרי התהליך המפרך שעברתם, כל מה שנשאר לכם עכשיו זה להתחיל להעלות חומרים לאתר האהוב שלכם. אחרי שתסיימו להעלות כמות חומרים בסיסית שתרצה אתכם, רק נשאר לכם ללחוץ בממשק הבית על Home ולבחור ב-Launch your site וזהו! הפעלתם את הבלוג האישי שלכם וכעת הוא נגיש לקריאה לכולם!

איך פותחים בלוג באינטרנט-11

שיהיה לכם הרבה בהצלחה!

פתיחת בלוג אישי היא מרגשת ואפילו קצת מפחידה.
למי מכם שמעוניין שהתהליך יתבצע בשבילו, אני מציע שירות של בניית אתרים בוורדפרס.

מאחל לכם הרבה בהצלחה בתחילת הדרך המיוחדת שלכם. לקריאה נוספת שווה לכם להיכנס לקישורים הבאים:

  • לקריאה על תוספי וורדפרס שישמשו אתכם לחצו פה.
  • לקריאה על קישור האתר שלכם לגוגל אנליטיקס לחצו כאן.

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
מחפש משהו, יש לך שאלה ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)